More

  Недостасува вујкото на Данка: Верувам на сестра ми

  spot_img

  Потрагата по уште не двегодишната Данка Илиќ, која во вторникот исчезна во Бањско поле, Србија, се уште трае. Полицијата ја проверува секоја информација, веќе извршила разговор со неколку лица, меѓу кои и родителите, но се уште нема нови информации. Во Бањска Поље денеска пристигнаа две специјалистички спасувачки екипи од урнатините, а со нив и кучето спасител Зиги. Се огласи и вујкото на исчезнатото девојче, кој е убеден дека родителите не се поврзани со нејзиното исчезнување.

  Во Бањска поле, каде исчезна Данка Илиќ, се уште има поголем број полицајци. Иако МВР завчера најави дека ја прекинува потрагата, вчера властите со багер го исчистија просторот околу куќата каде последен пат била видена девојката. Тие, исто така, ги преиспитаа пештерите во областа.

  Денеска во Бањска Поље пристигнаа две специјалистички спасувачки екипи од Белград и Нови Сад. Веќе рано изутрина почнале да вршат увид на просторот околу куќата пред која исчезнала девојката. Во околината има многу паднати дрвја, ѓубре и сено. Во екипите има 18 спасувачи и кучето спасител Зиги. Тој, исто така, помогна во спасувањето на луѓето од урнатините по земјотресот во Турција.

  Истрагата се одвива во повеќе правци, а во четвртокот, меѓу другото, полицијата повторно ги испрашала родителите. Родителите на девојчето биле во полиција до доцните вечерни часови, веќе на вториот ден од нејзиното исчезнување, а пред тоа бил проверен телефонот на мајката. Социјалната служба разговарала и со родителите. Иако се шпекулира дека се поврзани со исчезнувањето на девојчето, тоа што се испрашува се уште не укажува на тоа. Мајката последна го видела девојчето, па има најмногу информации.

  Се огласи и Стефан Драгомировиќ, вујкото на исчезнатото девојче, кој е брат на Ивана, мајката на малата Данка. „Загрижен сум што Ивана ја држат вака, но ме теши тоа што нејзините изјави се најважни, бидејќи таа последна го виде Данко. Беше уништена, плачеше и ми рече дека не може да спие цела ноќ“, рече тој.

  Тој ги коментираше и инсинуациите дека на малото девојче му нанеле мајка и татко. Мислам дека Ивана не е способна за такво нешто и не можам да замислам дека знае каде исчезна Данка. Мислам дека ја кажува вистината“, рече тој. Според него, Ивана тврди дека девојчето исчезнало кога отишла да му најде вода на синот. „Водата во куќата е затворена за да не замрзнува во цевките во зима, па отишла да ја бара во автомобилот. Погледна да види каде е Данка, но не ја виде. Мислела дека е некаде зад огревното дрво, кое било толку наредено што не можела да го види од автомобилот. Бидејќи не беше таму, мислеше дека отишла во шумата зад парцелата. Потоа почна потрагата и агонијата“, објасни Стефан.

  Полицијата проверува и кој бил зад воланот на автомобилот што го снимиле надзорните камери во куќата во Бањски поле во моментот кога исчезнала Данка.

  Вчера во Босна и Херцеговина се уапсени три лица кои тврделе дека имаат информации за малото девојче. Откако биле приведени, рекле дека „само се шегувале“.

  Потсетуваме дека девојчето Данка Илиќ исчезна во вторникот во Бањска поле кај Бор. По 27 часа полицијата ја прекинала потрагата во околината, иако на терен се уште остануваат полицајците кои го спречиле пристапот до семејната куќа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img