More

  Почина актерот Метју Пери, омилената ѕвезда на „Пријатели“.

  spot_img

  Американскиот актер Метју Пери, најпознат по улогата на Чендлер Бинг во хит ТВ ситкомот Пријатели од 90-тите, почина на 54-годишна возраст.Актерот бил пронајден мртов во својот дом во Лос Анџелес, изјавиле полициски извори за американските медиуми.

  Серијата Пријатели, која ја следеше судбината на шест млади пријатели кои живеат во Њујорк, се емитуваше од 1994 до 2004 година. Последната епизода ја гледале 52,5 милиони во САД, што ја прави најгледана ТВ епизода во 2000-тите.

  LA Times и TMZ, кои први ја објавија смртта на Пери, објавија дека актерот бил пронајден во несвест во када со топла вода во неговиот дом.

  Портпаролот на противпожарната служба во Лос Анџелес изјави за Би-Би-Си дека службите за итни случаи отишле на адреса во областа Пацифик Палисадес во врска со „итен случај на вода“, но не го именувал Пери.

  Студиото Warner Bros, кое го продуцираше Friends, рече дека се „уништени од смртта на нашиот драг пријател Метју Пери“.

  „Метју беше неверојатно надарен актер и неизбришлив дел од семејството на Ворнер Брос. Телевизиска групација“, се вели во соопштението.

  „Влијанието на неговиот комичен гениј се почувствува низ целиот свет, а неговото наследство ќе живее во срцата на многумина. Ова е тажен ден и ја испраќаме нашата љубов до неговото семејство, неговите најблиски и сите негови посветени обожаватели“.

  Пери е роден во Масачусетс во 1969 година, пораснал во Отава, Канада, каде што посетувал основно училиште со Џастин Трудо, кој подоцна станал премиер на Канада.

  Пери се преселил во Лос Анџелес како тинејџер. Тој го играше Чез Расел во „Момците ќе бидат момчиња“ и имаше улоги во други серии, вклучително и „Растечки болки“.

  Тој стана меѓународна ѕвезда поради неговата улога во Пријатели. Комедијата, во која играат и Џенифер Анистон, Кортни Кокс, Дејвид Швимер, Мет Лебланк и Лиза Кудроу, стана една од најуспешните серии на сите времиња.

  На Пери му беше доделена улогата на Чендлер Бинг, познат по неговите саркастични коментари. Улогата му донесе номинација за Еми во Primetime во 2002 година.

  Пери со години се бореше со зависноста од лекови против болки и алкохол и направи неколку патувања во клиники за рехабилитација.

  Во 2016 година, тој изјави за Би-Би-Си Радио 2 дека не се сеќава на три години од снимањето на „Пријатели“ поради пијалок и дрога. Во минатогодишното интервју рече дека не ја гледал серијата. „Не ја гледав серијата затоа што можев да кажам „Пиење, пиење, пиење, кокаин“, рече тој. „Можам да кажам сезона по сезона, според тоа како изгледав. Затоа не сакам да го гледам, затоа што тоа го гледам. Но, мислам дека ќе почнам да го гледам затоа што беше неверојатно да се гледа како ги допира срцата на различни генерации“.

  Пери, исто така, се појави во неколку филмови, вклучувајќи ги „Будалите брзаат внатре“, „Речиси херои“ и „Целите девет јарди“.

  Меги Вилер, која ја глумеше Џенис во „Пријатели“, беше првата од колешките на Пери која јавно му оддаде почит на актерот. Вилер рече дека радоста што Пери им ја донесе на „толку многу“ во неговиот „прекраток живот ќе продолжи да живее“. „Се чувствувам толку благословена за секој креативен момент што го споделивме“, напиша таа на Инстаграм.

  Актерката Селма Блер рече дека Пери е нејзиниот „најстар дечко“, додавајќи: „Сите го сакавме Метју Пери, а јас особено го сакав него. Секој ден. Го сакав безусловно. А тој јас. Јас сум скршена. Со скршено срце. Слатки соништа, Мети. Слатки сништа.”

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img