More

  Син на локален политичар уби четири лица во редок излив на насилство во Јапонија

  Маж (31) е уапсен во петокот во рурална Јапонија под сомнение за убиство, откако четири лица беа убиени во редок инцидент со пукање и прободување со нож, кој вклучуваше 12-часовен судир со полицијата, јави јавната телевизија NHK.

  Осомничениот, син на шефот на градскиот совет Накано во префектурата Нагано, се криел во куќата на неговиот татко, откако наводно застрелал двајца полицајци кои пристигнале на местото на настанот како одговор на пријавата дека една жена е избодена со нож, соопшти NHK.

  Двајца полицајци и една жена биле пренесени во болница и за неколку часа била констатирана смрт, јавуваат медиумите.

  По наводниот напад почина уште една постара жена. Таа од четвртокот попладне лежи на земја пред куќата и полицијата не може да ја пронајде, јавуваат медиумите.

  NHK соопшти дека осомничениот бил облечен во камуфлажа и наводно користел нешто што личело на ловечка пушка во престрелката.

  Полицијата го уапсила мажот во петокот околу 4 часот и 30 минути, околу 12 часа по првиот повик на итната помош, јавуваат медиумите.

  Пукањата се исклучително ретки во Јапонија, каде поседувањето оружје е строго регулирано и секој што сака да поседува пиштол мора да помине низ ригорозен процес на проверка.

  Осомничениот имал дозвола за ловечка пушка, јавува NHK.

  Според извештаите, мајката на осомничениот и уште еден роднина кои биле со него во куќата побегнале околу 20 часот и 30 минути или полноќ.

  Познати се уште неколку детали, вклучително и мотивот на осомничениот.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img