More

  Насилство на улиците на Буенос Аирес во услови на тесно прифаќање на реформите на Мајли

  spot_img

  Протести и немири се одржаа во текот на целиот ден во средата на улиците на главниот град на Аргентина. Демонстрантите се судрија со полицијата, која на каменувањето одговори со солзавец. Причина за насилството на улиците беше усвојувањето на пакетот контроверзни економски реформи во Сенатот предложен од претседателот Хавиер Милеи.

  Аргентинскиот Сенат го одобри пакетот контроверзни економски реформи предложени од претседателот Хавиер Милеи со тесно мнозинство во средата доцна навечер. Предлогот се уште не е усвоен. „За оние Аргентинци кои страдаат, чекаат и не сакаат нивните деца да ја напуштат земјата… гласам за“, рече потпретседателката на земјата и претседателка на Сенатот, Викторија Виљаруел, која го даде клучниот глас по сенаторите на „општото одобрување“ на текстот на сеопфатниот закон изгласан нерешено со 36 спрема 36.

  Повеќе од 200 членови од убедливиот нацрт-закон сега ќе бидат разгледани поединечно, а целосното усвојување се очекува во Сенатот денеска, по што се очекува законскиот предлог да се врати во Долниот дом на парламентот на конечно одобрување, пренесе француската новинска агенција АФП. Се очекува опсежниот пакет реформи предложен од владата на Милеи, меѓу другото, да воведе приватизација на неколку државни претпријатија, даночни олеснувања за големите инвеститори, даночни реформи и реформи на пазарот на трудот, намалување на пензиите и ограничување на правата на работниците.

  На мерките се противат особено левичарските политички партии, синдикатите и општествените организации. Опозицијата и синдикатите, кои велат дека мерките ќе влијаат на милиони Аргентинци, ги нарекоа реформите неолиберални и нефер. Владата, сепак, мораше значително да ги намали своите предлози за да добие поддршка во парламентот.

  Протести избија пред зградата на аргентинскиот Конгрес кога предлогот беше одобрен во Сенатот во средата, објавија британски Би-Би-Си и германската новинска агенција dpa.

  Демонстрантите фрлаа со камења кон полицијата и запалија автомобили, полицијата ги тепаше демонстрантите и употреби солзавец против нив, околу 20 лица беа уапсени. Многу луѓе беа повредени, а некои локални медиуми местото на протестите го опишаа како „бојно поле“.

  Во меѓувреме, канцеларијата на екстремно десничарскиот слободарски претседател Милеио им честиташе на полицијата и безбедносните сили во објава на мрежата Х за „одлични мерки во сузбивањето на терористичките групи“ кои, наводно, се обидувале да извршат „државен удар“.

  Милеи беше избран за претседател минатата година поради економската криза која со години ја тресе Аргентина. Ова беше предизвикано, меѓу другото, од пренадуваниот државен апарат, ниската продуктивност и широко распространетата црна економија, што ја осиромашува даночната каса, според ДПА.

  Новиот претседател на Аргентина најави остри мерки по неговиот избор. Неговата влада укина илјадници работни места во јавниот сектор, ги намали субвенциите и ги укина програмите за социјална помош, што предизвика протести. Критичарите тврдат дека реформите на Мајли туркаат многумина подлабоко во сиромаштија и ја загрозуваат иднината на земјата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img