More

  Напредува истрагата за убиството на малата Данка

  spot_img

  Во Вишото јавно обвинителство Заечар е закажно сослушување на нови сведоци во истрагата за убиството на двегодишната Данка Илиќ од Бор, која како што постои сомневање, била убиена од работниците на ЈКП „Водовод“ од Бор, Дејан Драгијевиќ, (50) и Срѓан Јанковиќ (50), пишува српски Курир.

  – Ново рочиште е закажано за петок, на 5 јули, кога ќе бидат сослушани уште тројца сведоци за овој случај. Еден од нив е од Бор, додека другите двајца се жители на Брестовачка бања – изјави сведок запознаен со случајот.

  За убиството на Данка, покрај Јанковиќ од селото Лука, осомничен е и Дејан Драгијевиќ од селото Злот кај Бор, кој инаку го признал делото велејќи дека со возило ЈКП „Водовод“ го удриле девојчето, по што со голи раце ја задавил.

  Тој откри и дека таткото Р.Д. и сега покојниот брат кој, почина во полициската управа Бор неколку часа по апсењето, му помогнале да го сокрие телото на девојчето.

  Јанковиќ, неодамна по трет пат беше на распит во Вишото јавно обвинителство во Зајечар, каде два часа одговараше на прашања за случајот за кој е во притвор.

  – Јанковиќ, како и на претходното сослушување, рече дека не е виновен за убиството на девојчето и дека никогаш во животот не ја видел, ниту тој ден, ниту никогаш порано – вели извор на порталот и додава.

  „Осомничениот само подетално му ги објаснил на обвинителот своите движења, односно временските параметри во врска со кобниот ден. Кога ја поправал шахтата за која заедно со Драгијевиќ дошле во Бањско поле и колку време останале таму и дека до депонијата во ова место го задржало тоа што зборувал на телефон“.

  Според порталот тој детално зборувал за сѐ, како и претходниот пат, дека нема никаква врска со злосторството и дека не го видел детето, а камоли да го удри со автомобил.

  – Тој целосно остана на изјавата што ја даде на 4 јуни – рече изворот, додавајќи дека, во врска со тоа, не открил ниту една локација каде би можело да биде телото бидејќи тврди дека не ја видел Данка.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img