More

  Најтешките пожари во последните 18 години во бразилскиот Амазон

  spot_img

  Бразил забележа најголем број пожари во амазонската шума во тој месец од 2004 година и апсолутен рекорд за регионот Сарадо, според официјалните податоци објавени во средата.

  Сателитите од Националниот институт за вселенски истражувања (ИНПЕ) забележаа 2.287 пожари во Амазон во мај, што е речиси двојно повеќе од истиот месец минатата година.

  Ова е втор најразорен мај во историјата за амазонската прашума, по рекордот од 3.131 пожар во 2004 година.

  Во областа Серадо, савана со богат биодиверзитет на југот на Амзонија, минатиот месец се забележани 3.578 пожари, што никогаш не е забележано во овој период од годината од 1988 година, кога ИНПЕ почна да води евиденција.

  Екологистите сигнализираат дека има повеќе шумски пожари и загуби на шуми од доаѓањето на власт на екстремно десничарскиот претседател Жаир Болсонар во јануари 2019 година.

  „Овие податоци (за месец мај) не се исклучок, тие се дел од тенденцијата за уништување на животната средина во последните три години, што е резултат на намерната политика на владата“, рече Маурицио Војводиќ, директор на бразилскиот огранок. на Светскиот фонд (WWF).

  Тој рече дека владата на Болсонар ја запоставува науката и дека Бразил ќе плати висока цена за тоа во иднина.

  Мај обично не е месец на шумски пожари, од кои повеќето се во август и септември, во средината на сушната сезона. Фактот дека веќе има голем број пожари во мај, сугерира дека 2022 година ќе биде особено поразителна.

  „Политиката за животна средина“ на претседателот Болсонар беше критикувана од меѓународната заедница за поддршка на рударството и земјоделската активност во заштитените подрачја, вклучително и домородните територии.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img