More

  Најскапиот компир на светот чини 500 евра за килограм, дознајте што го прави посебен

  spot_img

  Јадењата со компири станаа незаменливи во секојдневната исхрана поради повеќе причини: компирот лесно се одгледува, приносот е голем, застапен во исхраната во текот на целата година, заситува, лесно може да се подготви на различни начини. , и тие се многу евтини.

  Сепак, оваа последна ставка не се однесува на компирите кои доаѓаат од малиот француски остров Ноармутие, западно од Нант.

  Малите жолти компири од овој остров се најскапи во светот, а нивната цена оди и до 500 евра за килограм, пренесува Klix.ba. Тие растат само во островската почва на Бискејскиот залив, богата со минерали, на парче земја што мириса на океан и алги.

  Компирите Bonnotta внимателно се одгледуваат и уште повнимателно се берат на врвот на зрелоста во мај, што трае само една недела. Во тоа време во зори се собираат 2.500 берачи и до зајдисонце ги берат најскапите компири на светот.

  Рачно берат компири за да може златната жетва да блесне на масите на најдобрите светски ресторани.

  Овој најскап компир се карактеризира со нежна арома на лимон, мириса на ореви и се карактеризира со солен, минерален вкус кој долго се задржува на непцето.

  Се користи за супи, салати, креми или пиреа, но како и да се користи – најважно е кората која ја зачувува суштината на морето и почвата да не се лупи.

  Но, францускиот деликатес има лут противник. Пред неколку години, британскиот ланец на супермаркети „Теско“ почна да го комерцијализира компирот, продавајќи го под цената од околу 2 евра за килограм.

  Имено, сличен на овој компир расте преку Ла Манш, на британска територија. Островот Џерси има слична клима и почва, но познавачите тврдат дека францускиот компир е сепак повкусен.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img