More

  Републиканците одлучуваат меѓу Трамп и ривалката Хејли

  spot_img

  Денешниот ден, наречен и „супер вторник“ во САД е последна шанса за ривалката на Доналд Трамп од Републиканската партија, Ники Хејли, да не му дозволи на Трамп да се номинира. Овој вторник можеби и нема да му оди по план на Трамп, пишува Њузвик, иако, според написот, проекциите се дека големи се шансите Трамп да добие речиси три четвртини од гласовите во некои држави.

  „Сепак, и покрај тоа што Трамп долго се сметаше за јасен фаворит на прелиминарните избори на Републиканската партија, исто така, имаше дискусии за тоа како тој се чини дека не успеал во минатите резултати во споредба со она што го покажаа анкетите, при што Хејли сè уште добива потенцијално значајна поддршка и покрај малата веројатност таа целосно да победи на овие избори за номинација“, се вели во анализата на весникот.

  Денеска 15 сојузни држави и територијата Американска Самоа во САД одржуваат партиски гласања. Републиканците бираат меѓу Трамп и Хејли. Хејли неодамна изненади и го победи Трамп во државата Вашингтон. Њузвик пишува дека иако Трамп ја победи Хејли во повеќе држави неговиот учинок не е таков како во анкетите.

  Врз основа на резултатите од секои избори, партиските функционери познати како делегати се доделуваат на првите кандидати. Потребен е одреден број делегати за официјално да се номинираат кандидати на конвенцијата на секоја партија ова лето.

  Во републиканскиот натпревар, тој ден можат да се добијат 874 од 2429 делегати на последната конвенција, вклучително и во двете најнаселени држави, Калифорнија и Тексас.

  Потребни се најмалку 1215 делегати за да се добие номинацијата на Републиканската национална конвенција во јули.

  Во „супер вторникот“ републиканците ќе гласаат во Алабама (50 делегати), Алјаска (29), Американска Самоа (девет), Арканзас (40), Калифорнија (169), Колорадо (37), Масачусетс (40), Мејн (20), Минесота (39), Оклахома (43), Северна Каролина (74), Тексас (161), Тенеси (58), Јута (40), Вермонт (17) и Вирџинија (48).

  Околу една третина од делегатите кај демократите ќе бидат избрани на 5 март, а гласањето ќе се одржи во 14 од тие 15 држави, плус Американска Самоа. Во Алјаска демократите гласаат на 6 април.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img