More

  Филмска потера во Србија: Четворица киднапирале млад човек, барале 200.000 евра откуп

  - Advertisement -

  Младо момче (18), кое четворица киднапери, од кои едниот малолетник, насилно го внеле во автомобил, а потоа од родителите побарале 200.000 евра како откуп, бил пронајден неповреден во багажникот на автомобил што полицијата го пресретнала кај градската депонија во Клиса по филмска потера.

  Страшен инцидент се случил синоќа, околу 03:00 часот, кога четворица осомничени киднапери под се уште неразјаснети околности насилно го внеле млад човек (18). Неговиот татко за овој драматичен настан ја известил полицијата, тврдејќи дека киднаперите го контактирале и побарале 200.000 евра за откуп, пишува Нова.рс.

  Полицијата веднаш започнала потрага и со анализа на трагите успеала да ги лоцира киднаперите. Гледајќи дека полицијата е на петици, киднаперите побегнале и настанала филмска потера низ улиците на Нови Сад. Полицијата успеала да ги спречи, а жртвата била пронајдена во багажникот, за среќа неповредена. Тој, како и осомничениот, бил пронајден во автомобил со словенечки регистарски таблички, кој бил оштетен при бркотница по улиците.

  instagram.com/192_rs/
  Припадниците на МУП ги идентификувале киднаперите како М.Р.(2003), С.Б.Ѓ.од Нови Сад. (2003), Г. Б. (2003) и еден седумнаесетгодишник.

  „М. На Р, С.Б.Ѓ и Г.Б им е одреден притвор до 48 часа и со кривична пријава ќе бидат изведени пред повисокиот јавен обвинител во Нови Сад“, се вели во соопштението на полицијата.

  Во меѓувреме, на социјалните мрежи се појавија фотографии од местото на настанот на кои се гледаат голем број полицајци и нивните возила, како и автомобил на вештачење.

  Зборуваше и министерот за внатрешни работи Братислав Гашиќ кој им се заблагодари на полицајците за спектакуларната и брза акција.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img