More

  Најмалку 2 лица загинаа кога воз излета од шините на северот на Русија, а едно лице се води како исчезнато

  spot_img

  Најмалку 2 лица загинаа кога воз излета од шините на северот на Русија, а едно лице се води како исчезнато, соопшти денеска државната железничка компанија.

  Воз со 14 вагони ноќеска излета од шините во северната руска република Коми, соопштија Руски железници, додавајќи дека 9 вагони излетале од шините.

  Околу 50 луѓе се повредени, јави руската новинска агенција Интерфакс, повикувајќи се на претставници на службите за вонредни состојби, а пренесува Бета.

  Возот со 232 патници се движел кон јужниот град Новоросијск од Ворутка, рударски град на северот на Република Коми, соопшти железницата. Оттаму додадоа дека обилниот дожд, кој однесе делови од железничките пруги, најверојатно е причината за излетувањето од шините.

  Руската железница вети дека ќе плати 2 милиона рубљи (околу 22.900 долари) на семејствата на секој од загинатите, покрај 2.025 милионите рубљи (околу 23.100 долари) што ќе ги добијат од осигурувањето.

  Повредените, кои морале да се лекуваат во болница, ќе добијат по 1 милион рубљи (околу 11.400 долари), а оние кои добиле болничка нега ќе добијат 500.000 рубли (околу 5.700 долари), објави компанијата.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img