More

  На Тина Тарнер не и се допадна еден од нејзините најголеми хитови: „Ужасна песна“

  spot_img

  Легендарната рок пејачка Тина Тарнер почина во средата по долго боледување на 83-годишна возраст, во својот дом во Куснахт во близина на Цирих, Швајцарија.

  Познатата пејачка зад себе остави грст безвременски хитови, но еден од нив, и доста голем, на Тарнер баш и не му се допадна. Имено, во документарецот на HBO за Тина Тарнер снимен во 2021 година, пејачката откри дека не и се допаѓа песната „What’s Love Got To Do It“, која се најде на албумот Private Dancer и која и донесе Греми.

  „Тоа беше поп песна“
  „Тоа беше страшна и страшна песна. Јас бев рокер и ова беше поп песна“, изјави Тарнер во документарецот. Нејзиниот менаџер во тоа време, Роџер Дејвис, бил воодушевен од песната и, сосема со право, мислел дека може да биде хит.

  „И реков дека е како џогирање. Потоа двајцата станавме и трчавме. Така Тина го зеде тој жлеб на песната и ја направи своја“, изјави Дејвис, а Тарнер го потврди тоа.

  „Ја сменив таа песна и ја направив своја“, објасни Тарнер.

  „Кралицата на рокенролот“ продаде повеќе од 180 милиони албуми и освои 12 Греми, а нејзините песни се сакани од генерации.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img