More

  Мултинационална автомобилска производствена корпорација „Стелантис“ (Stellantis) од септември ќе почне да продава електрични возила (ЕВ) од својот кинески партнер „Липмотор“ (Leapmotor) во 9 европски земји

  spot_img

  Мултинационална автомобилска производствена корпорација „Стелантис“ (Stellantis)  од септември ќе почне да продава електрични возила (ЕВ) од својот кинески партнер „Липмотор“ (Leapmotor) во 9 европски земји, со што ќе ја прошири својата палета на буџетски автомобили, изјави шефот на компанијата Карлос Таварес.

  – Продажбата на заедничкото вложување „Стелантис“ и „Липмотор“ ќе се прошири во Јужна Америка, Блискиот Исток, Африка, Индија, Азија Пацифик почнувајќи од четвртиот квартал на 2024 година – рече Таварес во кинескиот град Хангжу.

  Заедничкото вложување наречено „Липмотор Интернационал“, кое е во 51% во сопственост на „Стелантис“, има намера да ги продава електричните возила надвор од Кина и исто така да ги произведува надвор од Кина, потпирајќи се на производствените бази на „Стелантис“.

  Заедничката компанија цели до 2030 година да постигне продажба од 500.000 возила надвор од Кина.

  -Ќе бидат пуштени во продажба моделите TO3 и C10, а во следните 3 години планираме да произведуваме по еден нов модел годишно – изјави Таварес.

  Таварес рече дека сите одлуки за производство ќе се засноваат на проценки на трошоците и квалитетот, и дека фабриката на „Стелантис“ во Тичи, Полска, би можела да биде меѓу можните локации за производство.

  Главните европски марки на „Стелантис„ се „фиат“, „пежо“, „ситроен“ и „опел“, додека марки од САД се „џип“, „крајслер“ и „рам“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img