More

  Можеби принцот Вилијам е идниот крал, но принцот Хари доби поголемо наследство од кралицата мајка

  spot_img

  Кралското семејство се сеќаваше на 22-годишнината од смртта на кралицата мајка, Елизабет Боус-Лион, сопруга на кралот Ѓура Шести. и мајка на кралицата Елизабета Втора. Таа била многу блиска со нејзините внуци и правнуци и размислувала за нивната финансиска иднина долго пред да умре.

  Кралицата мајка вложи голема сума од своите пари во фондацијата за сите нејзини правнуци. Меѓутоа, принцот Хари добил повеќе од неа отколку неговиот брат Вилијам, и тоа поради важна причина. Кога таа почина на 101 година, браќата имаа 13 милиони фунти за споделување, но Хари доби повеќе. Причината за оваа разлика во распределбата на наследството е начинот на кој функционираат парите во кралското семејство и може да се припише на разликите во идните финансиски изгледи на принцовите.

  Кога кралицата умре и принцот Чарлс стана крал, Вилијам стана новиот принц од Велс. Ова значи дека тој го добил Војводството од Корнвол, приватен имот кој плаќа за јавните, добротворните и приватните активности на престолонаследникот.

  Хари не доби ништо од тоа. Парите, заедно со оние што ги наследил од неговата мајка принцезата Дијана, му помогнале да започне нов живот во САД со Меган Маркл откако го напуштиле кралското семејство во 2020 година. Парот сега наводно е многу посреќен, живеејќи го животот од соништата со две деца .

  Дијана им оставила на своите синови речиси 13 милиони фунти, што е намалено на 8.502.330 фунти по данокот на наследство. Сепак, мудрите инвестиции, надгледувани од кралските советници, забележаа дека оваа сума порасна на повеќе од 20 милиони фунти со текот на годините. И принцовите Хари и Вилијам добија пристап до овие средства кога наполнија 20 години.

  По смртта на кралицата мајка, Бакингемската палата откри некои детали од нејзиниот тестамент по судски налог да се чува во тајност. Нејзиниот имот во тоа време бил проценет помеѓу 50 и 70 милиони фунти и бил предаден на нејзината ќерка Кралицата.

  Многу предмети од приватната уметничка колекција на кралицата завршија во кралската колекција и изложени во Бакингемската палата, пишува Мирор.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img