More

  Можеби имате висок шеќер во крв, а не сте свесни за тоа

  spot_img

  Лекарите велат дека постојат неколку помалку познати симптоми на дијабетес кои луѓето ги игнорираат и треба да бидат внимателни.

  Дијабетесот е хронична болест во која телото не произведува доволно инсулин или не го користи инсулинот правилно, што доведува до зголемено ниво на шеќер во крвта.

  И додека многу заболени научиле како да се справат со болеста и да ја држат под контрола, некои се борат да одржат здраво ниво на шеќер во крвта.

  Постојат многу знаци дека можеби имате дијабетес, како што се чувство на замор или слабост, но има и други симптоми кои можеби не ги забележувате, како што се чуден здив или промени на кожата.

  Погледнете кои знаци можеби не сте ги забележале, како и неколку важни совети за оние кои мислат дека можеби имаат дијабетес.

  Заматен вид
  Експертите истакнуваат дека промените на видот може да укажуваат на тоа дека можеби имате дијабетес. Високиот шеќер во крвта може да влијае на нивото на течност во очите, што може да предизвика заматен вид, тешкотии со фокусирање на предмети или оток околу очите.

  Кога нивото на шеќер во крвта нагло ќе се промени, може да предизвика отекување на очната леќа, што доведува до заматен вид, пренесува živim.hr.

  „Луѓето мислат дека треба да ги сменат очилата, но тоа всушност може да биде знак за дијабетес“, вели проф. Мандип, началник за ендокринологија во Bailor St. Медицинскиот центар Лука во Хјустон.

  Габични инфекции
  Габичните инфекции, кои се особено чест проблем кај жените, може да бидат знак за дијабетес.

  „Хроничната вагинална габична инфекција е симптом на нетретиран дијабетес бидејќи високиот шеќер во крвта го поттикнува квасецот да се размножува“, вели д-р Марк Гвидо, ендокринолог. Тој посочува дека секој со повторливи габични инфекции треба да се провери за дијабетес.

  Сексуална дисфункција
  Мажите со дијабетес тип 2 веројатно знаат дека ерекцијата може да биде проблем со болеста. Еректилната дисфункција се смета за еден од можните показатели за дијабетес, бидејќи може да биде последица на покачено ниво на шеќер во крвта.

  Ова се случува затоа што високиот шеќер во крвта може да ја наруши функцијата на нервите и крвните садови кои го снабдуваат со крв половиот орган.

  Иако проблемот се јавува главно кај мажите, жените со покачено ниво на шеќер може да имаат и ниско ниво на сексуална возбуда и недоволно подмачкување на вагината.

  Промени во расположението
  Друг знак за непрепознатлив дијабетес може да биде промена на расположението како што е зголемена раздразливост. Промената на расположението може да биде предизвикана од нагли промени во нивото на шеќер во крвта, без разлика дали е превисок или премногу низок.

  Но, треба да се каже дека раздразливоста е само привремена и дека нормалното расположение се враќа штом нивото на шеќер ќе стане постабилно.

  Чешање
  Друг знак дека можеби имате дијабетес е ненадеен почеток на чешање или затегнување на кожата, особено на дланките и стапалата.

  Пациентите на кои не им е дијагностицирана болеста може да имаат оштетени нервни влакна, што доведува до чешање. Дополнително, можна е и послаба циркулација во екстремитетите доколку се оштетат крвните садови.

  Сува уста
  Иако многу луѓе одвреме-навреме доживуваат сува уста, тоа може да биде и предупредувачки знак за дијабетес бидејќи може да биде резултат на покачени нивоа на шеќер во крвта.

  Секој може да има сува уста, но тоа често им се случува на луѓето со дијабетес, бидејќи високиот шеќер во крвта го намалува производството на плунка.

  Премалку плунка во устата е предвесник на кариес и болести на непцата. За жал, проблемот со сува уста може да продолжи дури и по дијагнозата бидејќи сувата уста е несакан ефект на некои лекови кои се користат за лекување на дијабетес.

  Губење на тежина
  Може да забележите ненадејно губење на тежината додека вашето тело се бори да произведе инсулин или да го користи правилно. Кога тоа ќе се случи, вашите клетки повеќе не можат да ја добијат вистинската количина на гликоза за енергија, пренесува Vijesti.me.

  Ова може да доведе до губење на тежината и вашето тело е принудено да согорува масти и мускулна маса за да произведе енергија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img