More

  Од вирус до опасна инфекција: Што открива бојата на носната слуз за здравјето?

  spot_img

  Ако го дувате носот и ја погледнете слузта во ткивото, можете да научите многу за вашето здравје.

  Најчесто, носната слуз не е причина за грижа, но ако ја промени бојата, тоа може да биде знак за сериозна инфекција.

  Јасна, чиста слуз
  д-р. Раџ Синдвани од Клиниката во Кливленд вели дека чистата слуз е нормална. Слузот што капе од носот е мешавина од вода, растворени соли, протеини и антитела.

  Жолта
  Ако имате жолта и погуста слуз, тоа може да биде знак дека телото се обидува да се избори со инфекција.

  „Жолтата боја е резултат на тоа што белите крвни зрнца се борат против инфекциите кои биле исфрлени со вашата слуз. Кога слузта е жолта, повеќето од вас се чувствуваат како да имаат навистина затнат нос“, објаснила фармацевтот Рита Гелани за The Sun.

  Црното
  Во повеќето случаи, црната слуз е поврзана со живеење во загадена област или со пушење. Меѓутоа, во ретки случаи тоа е и симптом на мукормикоза. Тоа е ретка габична инфекција која се јавува само кај приближно еден од милион луѓе, според Светската здравствена организација (СЗО). Таа е една од најопасните габични инфекции во светот и има стапка на смртност од околу 50 проценти.

  Бела слуз
  д-р. Синдвани изјави за The Post дека белата слуз често е знак на назална инфекција или настинка. Ако е така, веројатно ќе ни отече носот и ќе страдаме од метеж. Овој вид на слуз не е ништо за грижа.

  Зелена лигите
  Ако слузта е зелена, тогаш инфекцијата се зафатила и имунолошкиот систем активно работи.

  „Можеби имаш температура и се чувствуваш лошо. Ако е така, би било паметно да се консултирате со лекар“, тврди Гелани.

  Розова или црвена слуз
  Кога слузта е целосно црвена, тоа укажува на крварење од носот кое најверојатно е поврзано со траума или можна инфекција. Розовата слуз или неколку точки крв може да значат само оштетување или иритација на мукозната мембрана.

  Кафена лигите
  Според Гелана, кафеавата слуз може да биде знак на стара крв во слузта, пренесува Индекс.

  „Тоа може да биде и знак за бактериска пневмонија или нешто посериозно и дефинитивно треба да се провери кај лекар“, предупреди таа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img