More

  Моментално најбараниот град во светот: „Штом гледам туристи, чувствувам аверзија“

  spot_img

  Тоа е еден од оние градови кои станаа жртви на сопствениот успех. Милиони туристи го истеруваат локалното население кое повеќе не може да си дозволи да живее во ова живописно пристаниште на брегот на Средоземното Море.

  Мештаните зборуваат за лавина која почна да се тркала пред неколку месеци и оттогаш не попушта. Малага во моментов е најбараниот град во светот на порталот Airbnb. Тоа секако носи огромни суми на пари во градот, но: „Знам дека не треба да се каже, но веќе тешко поднесувам туристи“, вели Жизел Бруни за Дојче веле. „Штом видам еден, чувствувам аверзија, иако знам дека тие не се виновни за ситуацијата.

  Оваа Шпанка една година бара стан по прифатлива цена и секоја недела треба да одвојува се повеќе пари за храна и други секојдневни потреби. Затоа што во Малага, цените растат побрзо од кое било друго место во Шпанија, пред се поради туристите. Неколку години пред кризата со корона, веќе стана очигледно дека Малага може да стане уште една Барселона, Амстердам или Венеција, градови кои едвај се справуваат со бројот на туристи.

  Станарите мора да се иселат за да влезат туристи
  „Непосредно пред пандемијата, газдарицата за прв пат ни кажа дека мораме да се иселиме“, вели Бруни. Причина: Куќата на шеталиштето покрај плажата каде што живееле морала да се реновира за да се изнајми на туристи. Ова го кажува 35-годишната жена додека седела пред трошната куќа во која живееле рибари. Ги има многу во Педрегале, малку осамен дел од градот.

  Бруни во меѓувреме поднесе оставка. Овде живее со својата петгодишна ќерка и таткото на детето. Додека таа зборува, соседите од другата страна се враќаат дома. „Тие живеат во Педрегал 17 години; и биле избркани од претходниот стан“.

  Брзањето кон јужниот шпански град започна пред една година кога беа олеснети или укинати ограничувањата за корона ширум светот. Се чини дека цел свет сега сака да дојде во Малага – за благата клима, морето, опуштената атмосфера, културната понуда. Во 2023 година градот ќе ја прослави и годината на Пабло Пикасо, кој е роден овде.

  Кириите сега се толку високи што веќе никој не може да ги плати“, се жали Бруни. „Минималната плата е нешто повеќе од 1.000 евра; денес двособен стан чини околу 1.000 евра. И како функционира тоа?” Додека таа зборува, се приближува Полако, нејзиното куче. „И да се најде стан кој толерира домашни миленици е речиси невозможно“, вели овој фитнес тренер. „Во Малага луѓето не сакаат кучиња во своите домови.

  Весниците секојдневно известуваат за недостиг на станови. Тоа не е само поради туристите. За една година, повеќе странци се преселиле во Малага од кога било досега. Многумина од нив купиле куќи и станови. Кога самите не се движат, ги издаваат на туристи. Во центарот на градот, пишува весникот „Malaga hoy“, сега има повеќе туристички апартмани отколку жители. Незадоволството и гневот во општеството растат. Граѓаните бараат закони кои го регулираат пазарот. „Не разбирам зошто луѓето не излегуваат на улица и не протестираат“, рече Бруни. Тоа е главна тема во кафулињата и на социјалните мрежи. Најчесто луѓето се жалат.

  Градоначалникот на Малага знае дека туристичкото сместување го потиснува станбениот простор. Но, градот направи малку на тоа поле. На национално ниво, премиерот Педро Санчез одговори и најави нов закон за домување во април. Таа има за цел да го ограничи зголемувањето на киријата, да обезбеди подобра заштита од присилно иселување и да создаде простор за живеење за социјално ранливите. Сепак, законот првенствено беше дизајниран како одговор на инфлацијата во Шпанија.

  А семејството на Жизел Бруни? По првиот отказ во 2020 година, таа не мораше да се исели поради пандемијата. Минатата година, пак, газдарицата повторно проговори: „Мораш да излезеш!“ Семејството бара безуспешно. „Пред неколку недели добивме писмо од адвокат со барање за итно иселување. Се разбира, можеме да поднесеме жалба и да добиеме продолжување. Но и адвокатот не чини 1200 евра“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img