More

  Момчето-убиец сака да соработува со полицијата, но има услови

  spot_img

  Момчето-убиец Коста Кецмановиќ, кој на 3 мај 2023 година изврши масовно убиство во ОУ „Владислав Рибникар“ кога со пиштолот на татко му уби деветмина негови врсници и училишниот чувар, е сместен на Клиниката за неврологија. и психијатрија за деца и млади.

  Неговото однесување во последните десет месеци од злосторството кое Србија не го памети, секојдневно ги шокира лекарите и медицинскиот персонал на клиниката, а неговата ладнокрвност целосно ги скрши родителите на убиените деца на рочиштето на судскиот процес против неговиот татко Владимир Кецмановиќ.

  Коста Кецмановиќ сака да соработува со полицијата

  Како што пренесува српска Република, Коста во последно време повторувал дека сака да соработува со полицијата, но по негови услови. Повторува и дека ќе ја демаскира мајката Миљана Кецмановиќ.

  – Коста до сега бараше да излезе надвор, бараше да оди да гледа фудбал, хартии и боички да црта, имаше некои нереални желби… Покрај тоа, само молчеше, зборуваше само кога сакаше нешто, нешто што него ќе го исполнеше… Мајката не може да го види, има судски налог, а тој не ни бара, нема желба да ја види ниту да разговара со неа, само сака да ѝ наштети – ни вели изворот на Република и додава:

  – Постојано повторува дека сака да соработува, дека сѐ ќе каже детално, постојано повторува дека ќе открие како мајка му му помогнала. Работите што тој ги кажува се морничави. Тој сака да соработува со полицијата, но сака и да му се исполнат желбите, па потоа, како што вели, ќе проговори. Болно е да го слушаш, но неверојатно е колку ја мрази мајка си, барем преку тоа што го кажува – заклучува изворот.

  За потсетување, во обвинението на Вишото јавно обвинителство во Белград беше предложено судот да го осуди таткото Владимир Кецмановиќ на 12 години затвор, а мајката Миљана Кечмановиќ на две и пол години.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img