More

  Модната недела беше отворена во Тајпеј, комбинирајќи ја традицијата со модерен дизајн

  spot_img

  Модната недела во Тајпеј ја отвори својата сезона есен/зима 2023 година со CrossLab, тематско групно шоу кое ги комбинира традиционалните перформанси со занаетот и модата. Учествуваа 7 модни дизајнери и 7 традиционални занаетчии заедно со изведувачки уметници.

  Воведното шоу ја изразува ДНК на она за што се залага Модната недела во Тајпеј – каде што модата е повеќе од само дел од економскиот систем и ѝ овозможува на индустријата да се поврзе со локалната култура и историја. Изложбата се одржа пред храмот Даитиан Нанкуншен во Таинан. Тоа е храм со 360-годишна историја кој го претставува локалниот тајвански живот, но и најважните модни елементи во секој клучен историски момент. Јадрото на модерната тајванска мода произлегува од традиционалната занаетчиска култура, што го прави храмот Даитиан Нанкуншен совршена позадина за прикажување на колекции кои оддаваат почит на зачувувањето на традицијата во модерното време. На овогодинешното шоу учествуваа познати модни дизајнери, а резултатот е уникатен и брилијантен поглед во иднината на тајванската мода.

  Брендот JUST IN XX заедно со традиционалниот храмски сликар Ву-Нан Жуанг

  Презентацијата е трета од трилогијата на вкрстени соработки на модната недела во Тајпеј помеѓу современите модни дизајнери и традиционалните занаетчии, по кросоверот на современите визуелни уметности во сезоната пролет-лето 2022 година и кросоверот на домородните занаети на мајсторите во пролетта. -Сезона лето 2023. Како и со претходните кросовер изложби, овогодинешната инаугуративна изложба беспрекорно ги спојува уметноста, занаетот, културата и модата, прикажувајќи нови и возбудливи предлози за современ тајвански дизајн.

  Брендот TANGTSUNGCHIEN во соработка со куклен театар Тунг-Хуа

  Модната недела во Тајпеј продолжува да бележи постојан напредок со акцент на тајванската културна гордост како дел од планот за создавање интердисциплинарна модна култура. Целта е да се создаде наследство каде уметноста и културата се спојуваат во современата популарна облека, обединувајќи ја модата од области како што се филмот, драмата, популарната музика, изведувачките уметности и традиционалните занаети.

  Бренд WEI TZU-YUAN со Хсиа-Шенг Чен, мајстор за традиционално јазли

  Модната недела во Тајпеј има за цел да стане влијателна сила за промовирање на различноста, правичност и вклучување на меѓународната сцена и синоним за почитување на занаетчиството, негување талент и поттикнување бескрајна креативност. По отворањето на ревијата, Модната недела во Тајпеј ќе продолжи до 8 април.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img