More

  Многу шеќер и сол: Ова се трите најлоши намирници кои можете да ги јадете

  spot_img

  Тие немаат речиси ништо хранливо во себе, а содржат и супстанции кои можат да ви наштетат

  Диететичарот Лук Кори вели дека најлошото нешто што можете да направите е да јадете храна која е богата со калории и ниска со здрави хранливи материи како есенцијални витамини и минерали.

  Зборува за храна како колачи и колачи, сокови, месни производи, пржена храна и многу повеќе.

  „Многу од овие намирници се исто така богати со натриум и додаден шеќер, што може да придонесе за сериозни болести и здравствени состојби“, објаснува диететичарот.

  Според него, ова се три намирници кои никогаш не треба да бидат дел од редовната исхрана.

  Замрзната пица
  „Повеќето замрзнати пици се богати со калории, натриум, шеќер и заситени масти, а малку други корисни хранливи материи“, рече тој.

  Газирани пијалоци
  Газираните пијалоци се многу лесни за консумирање во големи количини, што може да придонесе за голема количина на калории и шеќер.

  „Ова може да доведе до зголемување на телесната тежина и други здравствени проблеми“, тврди тој.

  Месни производи
  Кори ги наведува сланината, колбасите и сувомесните не само што се калорични, туку и богати со заситени масти и некои нитрати, кои можат да придонесат за разни болести.

  Сепак, Кори истакнува дека е многу важно да се одржува разновидна и здрава исхрана, а не само да се избегнуваат одредени намирници, пишува krstarica.com.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img