More

  Министерот за одбрана на Израел се противи на израелското владеење со Газа

  spot_img

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се соочува со јавен предизвик од неговиот министер за одбрана во врска со плановите за Појасот Газа по војната. Имено, министерот Јоав Галант изјави дека ќе се спротивстави на секое долгорочно воено владеење од страна на Израел над разорената палестинска енклава, пишува Ројтерс.

  На телевизиска прес-конференција, министерот за одбрана Јоав Галант рече дека набргу по избувнувањето на конфликтот со шокантен напад од Хамас на 7 октомври, тој се обидел да промовира нацрт-план за алтернативна палестинска администрација на Газа.

  Тие напори „не добија одговор“ од различните форуми за одлучување во кабинетот под водство на Нетанјаху, рече Галант, кој доаѓа од партијата Ликуд на премиерот.

  „Го повикувам премиерот да објави дека Израел нема воено да управува со Газа. Треба да се воспостави алтернатива на владеењето на Хамас… Неодлучноста ќе ги уништи воените придобивки (на војната)“, рече Галант.

  Немаше непосреден одговор од Нетанјаху, кој издаде изјава претходно во средата, која се чини дека одговори на слични забелешки дадени од американскиот државен секретар Антони Блинкен.

  Нетанјаху рече дека ако Израел ја постигне својата цел за време на војната за разбивање на владата и воениот апарат на Хамас во Газа, ќе ја задржи севкупната безбедносна контрола врз територијата.

  Тој, исто така, ги отфрли предлозите меѓународно поддржаната Палестинска управа (ПА), која има одредено ниво на управување на окупираниот Западен Брег, да се врати во Газа по војната.

  Нетанјаху ја обвини ПС дека е непријателски настроена кон Израел, но неговата владејачка коалиција се потпира и на ултра-националистички партнери кои сакаат ПС да се растури и еврејските населби да се прошират во Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img