More

  Мигрант е убиен во кампот Липа на Бихаќ

  spot_img

  Во тепачка меѓу мигранти во привремениот мигрантски камп „Липа“ кај Бихаќ, едно лице им подлегнало на повредите, а друго е повредено, изјави портпаролот на Министерството за внатрешни работи /МУП/ на кантонот Уна-Сасан, Але Шиљдедиќ.

  Шиљдедиќ рече дека полицијата за конфликтот меѓу поголема група мигранти синоќа била информирана од припадници на Дирекцијата за координација на полициските тела на БиХ, која го обезбедува кампот „Липа“.

  „На местото на настанот се испратени сите расположливи сили што ги имавме во тој момент. Ситуацијата во кампот набрзо била ставена под контрола. Утврдено е дека две лица се повредени со нож, едното во раката, а другото во градниот кош“, изјави Шиљдедиќ.

  Според него, повредените мигранти биле пренесени во болницата во Бихаќ, а во 22 часот и 30 минути полицијата била известена дека мигрант им подлегнал на повредите и е ранет во градниот кош.

  „Истрагата на местото на настанот ја извршија наши членови. Истрагата се води во делот на документирање на кривичното дело убиство, а според досегашните податоци најверојатно конфликтот се случил меѓу државјани на Сирија“, истакна Шиљдедиќ.

  Тој додаде дека повеќе информации ќе бидат познати по истрагата.

  Во кампот „Липа“ моментално престојуваат 1.480 мигранти од бројни земји.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img