More

  АО: Алкараз рутински го доби четвртфиналето и закажа големо дерби

  spot_img

  Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се пласираше во четвртфиналето на Австралија опен откако го совлада Миомир Кечмановиќ.

  Алкараз победи рутински со 6:4, 6:4, 6:0 и на тој начин ги остави Кечмановиќ без пласман, а Србија без двајца претставници во четвртфиналето на Австралија опен (само Русија има двајца претставници.

  Алкараз реши да биде крајно агресивен од самиот старт, па мечот заврши со 41 победник и 19 неизнудени грешки. Така успеваше во секој момент да го контролира ритамот на игра, а секогаш кога Кецмановиќ го креваше нивото на игра, тој одговараше на ист начин.

  Шпанецот по седми пат е во четвртфиналето на Грен слем турнирите, а првпат на Австралија опен.

  Натпреварот траеше еден час и 50 минути, а Алкараз во следното коло за противник ќе го има Александар Зверев, кој го совлада Камерон Нори со 7:5, 3:6, 6:3, 4:6, 7:6(3).

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img