More

  Метеоаларм за три региони на: Можност за грмотевици

  spot_img

  За денеска, 22.06.2022 година, Државниот хидрометеоролошки завод издаде портокалово предупредување за подрачјето на Загребската жупанија. Можна е појава на грмежи проследена со град и засилен ветер, особено во северните делови. Жолто предупредување е издадено за Карловачкиот регион поради можни силни грмежи, пред се долж границата со Словенија. Жолто предупредување денеска е издадено за подрачјето на Осијечко-барањската жупанија, поради локално можна појава на грмежи, пред се долж границата со Унгарија.

  Според прогнозата на ДХМЗ утре е можна силна појава на грмежи во Осијек, но и грмежи и пороен дожд, особено во северните делови, поради што ќе биде на сила посебно предупредување. Поради локално можни поизразени врнежи, на места со грмежи за Загреб, Карловац и поголем дел од регионот на Лика, жолто предупредување е издадено и за утре.

  Подгответе се за посилни грмотевици кои можат да предизвикаат голема штета и заштитете се од гром. На места можни се локални поројни поплави, налети на ветер и град. Можни се и прекини во активностите на отворено и во сообраќајот, соопшти Штабот за цивилна заштита.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img