More

  Како да јадете манго? Најдобрите рецепти и совети за чистење на ова многу вкусно овошје

  spot_img

  Мангото има многу малку калории, но е богато со многу витамини и минерали кои помагаат во одржување на здравјето на целиот организам.

  Дали знаевте дека мангото се смета за најстарото овошје? Мангото потекнува од Јужна Азија и се одгледува во Индија повеќе од 5.000 години. Неговата специфична форма, изглед и вкус го прават незаменлив во многу светски кујни, а може да се вгради и во различни јадења, од солено до слатко.

  Постојат стотици видови манго, а специфичен е и по тоа што има камен точно во средината.

  Мангото достапни во нашиот регион обично се зелено-жолто-црвени однадвор и жолто-портокалова одвнатре. Ова овошје не само што е вкусно, туку може да се пофали и со импресивен нутритивен профил.

  Околу 165 грама манго има само 99 калории и многу витамини и минерали. Една порција манго обезбедува речиси 67 проценти од дневната доза на витамин Ц. Овој витамин растворлив во вода му помага на телото да го апсорбира железото и го поттикнува растот на клетките.

  Мангото се исто така добар извор на минерали бакар и фолна киселина, кои се особено важни хранливи материи за време на бременоста бидејќи го поддржуваат здравиот раст и развој на фетусот.

  Зошто е добро да се јаде манго?
  Подолу се дадени неколку клучни причини зошто секој треба да јаде манго барем еднаш неделно.

  1. Богати со полифеноли
  Мангото е полно со полифеноли, растителни соединенија кои делуваат како антиоксиданси, односно се борат против дејството на слободните радикали врз телото.

  Ова овошје има повеќе од десетина различни видови полифеноли кои се наоѓаат во неговото месо, кора, па дури и во неговиот камен.

  Тоа се мангиферин, катехини, антоцијани, галска киселина, кемпферол, рамнетини, бензоева киселина. Меѓу полифенолите, мангиферинот доби најголем интерес и понекогаш се нарекува „супер антиоксиданс“ бидејќи е особено моќен.

  Една студија покажа дека мангиферин се бори против оштетувањето на слободните радикали често поврзани со рак, дијабетес и други болести.

  2. Помага за здравјето на срцето
  Магнезиумот и калиумот во кои изобилуваат манго помагаат во одржување на здрав проток на крв, помагајќи им на крвните садови да се релаксираат, а со тоа го поддржуваат нискиот крвен притисок.

  Покрај тоа, полифенол мангиферин, според истражувањата, е добар и за здравјето на срцето, помагајќи да се намали нивото на холестерол, триглицериди и слободни масни киселини во крвта.

  3. Го стимулира варењето
  Мангото содржи група дигестивни ензими наречени амилази кои разградуваат големи молекули на храна за да можат лесно да се апсорбираат од телото. Понатаму, амилазите ги разградуваат сложените јаглехидрати во шеќери, како што се гликозата и малтозата.

  Овие ензими се поактивни во зрелото манго, поради што е послатко од незрелото. Бидејќи мангото содржи многу вода и диетални влакна, тие можат да помогнат при дигестивни проблеми како запек и дијареа.

  Како да јадете манго?
  Иако мангото е многу вкусно и сочно, многумина од нас не знаат како правилно да го исчистат и да го изедат. Највкусен е кога е зрел, исто како авокадото. Тогаш е малку помек, па полесно се отстранува кората.

  Како да знаете дали манго е зрело?

  Притиснете го со прстот и ако остане вдлабнатина, готова е за јадење. Ако сте купиле премногу тврди манго, оставете ги неколку дена со банани, кои ослободуваат етилен гас и го забрзуваат зреењето.

  Мангото најчесто се јаде свежо, во овошни салати, смути, а од него може да се направат разни сосови, салси, џемови и популарниот англиски намаз. Исто така, сувото манго може да биде удобна и вкусна закуска, но внимавајте кога го консумирате бидејќи има многу повеќе шеќер.

  Како да исчистите манго?
  Откако ќе знаете како правилно да излупите и исечете манго, ќе сакате да го јадете почесто. Прво добро измијте го со млака вода за да се отстранат сите нечистотии или остатоци. Мангото можете да го исечете на три начини: со лажица, на кришки и на коцки.

  За да го одделите месото со лажица, држете го исправено на даска или рамна површина. Со помош на лажица, одделете го месото заедно со кожата околу коската од секоја страна.

  Понатаму, мангото можете да го исечете на кришки со нож. Исечете тенки парчиња вертикално од двете страни на каменот.

  Во третиот начин, повторете ја претходната постапка на сечење на парчиња и потоа со нож направете хоризонтални и вертикални линии на месото, внимавајќи да не ја исечете кората. Фатете ја кората однадвор за да го истуркате месото во форма на коцки, кои ги делите со нож во сад.

  Рецепти со манго
  Мангото лесно можете да го вклучите во вашата исхрана, а во продолжение ви претставуваме неколку рецепти со ова интересно овошје.

  Смути со манго
  Состојки:

  – 1 зрело манго (излупено и исечено)

  – 1 шолја свеж јогурт

  – 1/2 чаша свеж сок од портокал

  – мед по желба

  – малку мраз

  Подготовка:

  Во блендер ставете ги мангото, јогуртот, сокот од портокал и мразот. Блендирајте додека смесата не се изедначи. Додадете мед по потреба и повторно измешајте.

  Смути со манго
  Манго кари пилешко
  Состојки:

  – 500 гр пилешки гради (исечени на парчиња)

  – 2 зрели манго (излупени и исечени на коцки)

  – 1 кромид (сецкан)

  – 2 чешниња лук (сецкани)

  – 1 лажица кари во прав

  – 1 лажица ѓумбир (рендан)

  – 1 конзерва кокосово млеко

  – сол и бибер по вкус

  – свеж коријандер (сецкан) за посипување

  Подготовка:

  На средна температура на малку масло пропржете ги кромидот и лукот додека не омекнат. Кон нив додадете ги исечканите парчиња пилешко и пржете додека не добијат кафена боја. Додадете кари и ѓумбир и измешајте. Додадете исечени парчиња манго и кокосово млеко.

  Гответе сè на тивок оган додека пилешкото не омекне. Додадете сол и бибер по вкус. Послужете го пилешкото со варен ориз и посипете го со свеж коријандер.

  Салата од манго и авокадо
  Состојки:

  – 2 зрели манго (излупени и исечени на коцки)

  – 1 зрело авокадо (излупено, излупено и исечено)

  – 1 црвен кромид (сецкан)

  – свеж магдонос (сецкан)

  – сок од лимета

  – сол и бибер по вкус

  Подготовка:

  Во сад измешајте ги мангото, авокадото, црвениот кромид и магдоносот. Додадете свежо исцеден сок од лимета.

  Додадете сол и бибер по вкус, добро измешајте и послужете како прилог со риба или пилешко. Добар апетит!

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img