More

  Медиумските извештаи за средбата меѓу Орбан и Путин предизвикаа критики: „Орбан нема мандат да соработува со Русија во име на ЕУ“

  spot_img

  Претставници на Европската унија изразија загриженост поради медиумските извештаи дека унгарскиот премиер Виктор Орбан би можел да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин во петок во Москва.

  Орбан – чија земја сега претседава со ЕУ – е единствениот шеф на националната влада на блокот што одржува блиски врски со Кремљ по сеопфатната инвазија на Украина во 2022 година, јавува Би-Би-Си.

  Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел рече дека Орбан „нема мандат да соработува со Русија во име на ЕУ“, додека полскиот премиер Доналд Туск побара појаснување.

  Неколку медиуми објавија за наводната претстојна посета на Орбан, повикувајќи се на свои извори.

  Фајненшл тајмс објави дека еден Унгарец и двајца претставници на ЕУ ги потврдиле медиумските извештаи дека Орбан ќе се сретне со рускиот претседател во петок.

  Радио Слободна Европа/Радио Слобода, медиумска организација финансирана од американската влада, цитира извор од унгарската влада. Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто, исто така, беше речено дека ќе го придружува Орбан.

  Унгарија и Русија не одговорија веднаш на барањето на Би-Би-Си за коментар.

  Во понеделникот, според новинската агенција АФП, Орбан ветил „изненадувачки вести од изненадувачки места“.

  Во објава на X, г-дин Мишел напиша: „Ротационото претседателство на ЕУ нема мандат да соработува со Русија во име на ЕУ. Европскиот совет е јасен: Русија е агресор, Украина е жртва. Ниту една дискусија за Украина не може да има без Украина“.

  Туск го праша унгарскиот премиер дали се вистинити гласините за посетата.

  Претходно оваа недела, Орбан го посети Киев, велејќи дека „брз прекин на огнот може да се искористи за да се забрзаат мировните преговори“.

  Украинскиот претседател Володимир Зеленски – кој имаше ладен однос со Орбан – не одговори јавно на предлогот.

  Медиумските шпекулации за посетата на Орбан на Москва се појавија откако претседателот Путин повтори дека е отворен за преговори со Киев.

  Лидерот на Кремљ неодамна јавно изнесе голем број тешки предуслови за такви разговори, но Киев и неговите западни сојузници велат дека тие се еднакви на капитулација на Украина.

  Орбан беше гласен критичар на западната поддршка за Украина. Тој претходно го забави договорот за пакетот помош од 50 милијарди евра од ЕУ дизајниран да ја поддржи одбраната на Украина од Русија.

  Посетата на Киев во вторник беше негова прва по 12 години, иако во тој период тој се сретна со Путин неколку пати.

  За време на заедничкото појавување на Орбан и Зеленски, говорот на телото меѓу нив не беше топол, а ниту еден од нив не одговараше на прашања од медиумите по давањето на нивните изјави.

  Но, во следните шест месеци, позицијата на Орбан како шеф на Европскиот совет значи дека тој има влијателна улога како лидер на Европа.

  Тој дојде во Украина на неговиот втор ден во улога на разговори, велејќи дека е неопходно да се решат минатите разлики и да се фокусира на иднината.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img