More

  Масовен руски напад врз Киев и други градови на Меѓународниот ден на мирот

  spot_img

  Русија во четвртокот изврши голем воздушен напад врз главниот град Киев и други украински градови, при што загинаа две лица, беа повредени најмалку 18 лица и оштетена инфраструктура низ целата земја, соопштија официјални лица.

  Експлозии се слушнаа во Киев и околниот регион по предупредувањето за воздушен напад, изјавија очевидци на Ројтерс.

  Властите објавија дека испратиле спасувачки екипи на неколку локации во главниот град.

  Министерот за внатрешни работи Ихор Клименко изјави дека во нападите, кои се случија рано утрото, има повредени во регионите на Киев и Черкаси и во градот Харков на истокот на земјата.

  „Тоа е немирно утро. Се слушнаа експлозии во различни региони на Украина“, напиша тој на апликацијата за пораки Телеграм.

  Градоначалникот Виталиј Кличко изјави дека седум лица се повредени во Киев, меѓу кои и едно деветгодишно девојче.

  Фрагменти од проектилот паднале во центарот на градот, а оштетени се и инфраструктурни објекти и неколку нестанбени објекти, што предизвикало пожар, рече тој.

  Клименко вели дека хотел и неколку киосци биле оштетени во Черкаси во централна Украина, додека седум лица се повредени.

  Службите за итни случаи објавија видео на Telegram на кое се гледа како спасувачите носат повреден маж на носилки додека беснее пожарот.

  Министерството за внатрешни работи и регионалните власти известија за експлозии во регионите Черкаси, Харков, Хмелницки, Ривне, Виниција, Лавов и Ивано-Франковск.

  Максим Козицки, гувернер на Лавов, рече дека три руски ракети го погодиле западниот град Дрохобич, на околу 60 километри од полската граница.

  Козицки рече дека се погодени инфраструктурниот објект и магацините.

  Во одделен напад во текот на ноќта, две лица беа убиени од руско гранатирање во јужниот град Керсон, изјави гувернерот Олександар Прокудин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img