More

  Масло за масажа: Придобивки, видови и како да го изберете најдоброто за вашето тело?

  spot_img

  Пред да купите какво било масло што ќе ви дојде до рака, важно е да го проверите неговото влијание врз вашата кожа.

  Употребата на ароматични масла за масажа потекнува од индиската Ајурведа пред повеќе од пет илјади години како лековита традиција и ритуал. Ова во никој случај не е актуелен тренд, бидејќи референци за маслата за масажа може да се најдат и во делата на Платон, Хомер и Сократ.

  Освен што овозможува олеснување и релаксација по напорниот ден, според истражувањата, масажата е многу корисна за здравјето. На пример, масажата може да ја намали болката во грбот, вратот и рамената, да ги отстрани главоболките и мигрените и лошото расположение.

  Иако може да се изведе без да се додаде ништо на кожата, маслата им помагаат на рацете полесно да се лизгаат по кожата, правејќи ја масажата попријатна.

  Покрај оваа придобивка, маслата за масажа имаат корисен ефект врз кожата и помагаат да се релаксираат телото и умот. И тие имаат многу други придобивки за телото:

  – промовирање на циркулацијата

  – помагаат за затегнување на мускулите

  – ја ублажуваат болката од артритис

  – намалете го стресот и напнатоста

  – подобрување на менталната и енергетската будност

  Видови на масло за масажа
  Најпрво треба да се разликуваат два основни типа на масла и тоа базни (носечки) и есенцијални масла. Основните масла обично немаат интензивен мирис, тие се на растителна основа и може да се користат сами на кожата за време на масажа, може да се користат за отстранување шминка или за општа нега на телото после туширање.

  Меѓутоа, есенцијалните масла се направени од екстракти од растенија како кедар, нане, лимон и слично, и се многу посилни и поинтензивни од базните масла, како во однос на мирисот, така и во однос на ефектот на кожата. Имаат интензивен мирис благодарение на терпените, ароматични молекули од групата јаглеводороди кои ги има во речиси сите видови растенија. Една од главните улоги на терпените во природата е да ги одвратат предаторите и другите натрапници.

  Етеричните масла никогаш не треба да се нанесуваат сами на кожата бидејќи можат да предизвикаат иритација и алергии, но секогаш мора да се мешаат со базни масла. Покрај масажата, есенцијалните масла често се користат во ароматерапијата, за вдишување и прочистување на респираторниот тракт. Доволни се само неколку капки есенцијално масло во комбинација со поголема количина на базно масло за нанесување на кожата.

  Најдобрите базни масла за масажа
  Друга предност на маслата за носење е тоа што тие остануваат фиксирани на кожата подобро од есенцијалните масла. Постојат многу базни масла кои може да се користат за масажа, а некои веројатно веќе ги имате дома како маслиново и кокос.

  1. Маслиново масло
  Екстра девственото маслиново масло обично се користи за полесни и понежни масажи, како што е шведската масажа. Тоа е релативно тешко масло и затоа многу побавно се впива во кожата.

  Сепак, користа што ја носи е повеќекратна.

  Тој е моќен антиоксиданс и делува на брчките, ја омекнува кожата и косата, го подобрува производството на колаген, делува на целулитот и ги зајакнува ноктите.

  2. Кокосово масло
  Иако кокосовото масло е густо и тешко на прв поглед, брзо се апсорбира во кожата. Содржи триглицериди со среден ланец и затоа е добар за масажи кои вклучуваат пократки движења (се користи за насочени масажи).

  Бидејќи е стабилно масло, има многу заситени масти кои го спречуваат сушењето и ја одржуваат кожата хидрирана. Покрај тоа, има и антибактериски својства, па затоа е погоден за луѓе со акни на грбот.

  3. Бадемово масло
  Најчестото базно масло што се користи во масажи е бадемовото масло. Богат е, густ и погоден за луѓе со сува кожа бидејќи силно ја хидрира, но не е особено мрсен, па затоа е погоден и за масажа и нега на телото.

  Богат е со витамини А, Е, Б1, Б2, Б6, кои се одлични за лекување на акни и оштетување од сонце.

  Покрај тоа, бадемовото масло може да помогне да се намали појавата на лузни од повреди или операции и да се намали видливоста на стриите. Го ублажува чешањето и осип, особено при состојби како што се дерматитис, егзема и псоријаза.

  4. Масло од семки од кајсија
  Маслото од семки од кајсија спаѓа во полесните масла, па затоа е многу погодно за масажа, особено во комбинација со некое етерично масло. Богат е со витамин Е и е сличен на бадемовото масло, поради што е идеален за оние кои се алергични на јаткасти плодови.

  Понатаму, има подолг рок на траење од кое било друго масло за масажа, брзо се апсорбира, хидрира и спречува кожата да се исуши.

  5. Масло од јојоба
  Иако се нарекува масло, маслото од јојоба всушност не е масло. Тоа е еден вид восок кој се добива од семето на растението јојоба. Сличен е на природниот себум што го произведува нашето тело, па затоа не остава мрсна трага на кожата.

  Има антибактериски својства, па затоа најчесто се користи за масажа на грбот за оние кои имаат проблеми со акни и мозолчиња, ја обновува бариерата на кожата и делува против стареење.

  6. Масло од авокадо
  Маслото од авокадо е едно од најмасните масла, па затоа се меша со други полесни базни масла за масажа.

  Сепак, тоа е вистинска ризница на есенцијални витамини и хранливи материи, како на прo се линолеинска киселина, олеинска киселина, линоленска киселина, бета-каротен, бета-ситостерол, лецитин и витамини А, Ц, Д и Е. Има антиинфламаторно дејство и промовира регенерација на кожата.

  7. Масло од семки од грозје
  Маслото од семе од грозје е лесно и свилено кога се нанесува на кожата. Во споредба со кое било друго масло, ова дава богато чувство и ја прави кожата сјајна. Има малку или никаков мирис и е одличен избор за релаксирачка масажа.

  Содржи ресвератрол, соединение со антимикробни својства кога се применува локално.

  Полн е со витамин Е, линолеинска киселина и фенолни соединенија кои ја одржуваат кожата здрава и го спречуваат воспалението.

  8. Масло од памучно семе
  Ова помалку познато масло содржи високи концентрации на витамин Е, масни киселини и антиоксиданси, па затоа е одлично за нега на кожата и масажа. Маслото мора да се рафинира бидејќи нерафинираното масло содржи токсично соединение госипол. Не е мрсно, лесен е и лесно се впива во кожата.

  Сепак, можно е да сте алергични на ова масло, затоа тестирајте го пред употреба.

  Најдобрите есенцијални масла за масажа
  Етеричните масла се извлекуваат од растенијата за да се доловат нивните лековити својства. Можете да ги изберете според нивниот мирис или ефект, на пример, за опуштање или против главоболки.

  1. Масло од лаванда
  Маслото од лаванда е популарно во масажите, но и во ароматерапијата. Има свежа и слатка арома, но нејзиниот мирис не одговара на сите. Сепак, ова есенцијално масло е фантастично смирувачко и му помага на телото да се ослободи од стресот. Маслото од лаванда може да помогне и при несоница и да ја ублажи анксиозноста.

  Интересно е што пред откривањето на антисептиците, лавандата се користела како средство за чистење во болниците поради нејзините антибактериски својства.

  2. Масло од чајно дрво
  Маслото од чајно дрво најчесто се користи како антисептик, антимикробно или антигабично средство, па затоа е идеално за лекување на акни, рингворм, првут, габички за нокти и каснувања од инсекти. Иако е безбедно кога се користи локално, избегнувајте орална употреба на масло од чајно дрво бидејќи е токсично доколку се проголта.

  3. Масло од пеперминт
  Доколку имате проблеми со синусите, етеричното масло од нане може да ви помогне бидејќи силно ги отвора дишните патишта.

  Покрај тоа, има антиинфламаторно, антигабично и антимикробно дејство, ја ублажува главоболката, го подобрува расположението и помага во одржување на будноста.

  4. Масло од еукалиптус
  Еукалиптусот е одлично есенцијално масло кое вреди да се има при рака во студената сезона. Го смирува затнатиот нос и ги отвора носните пасуси за да можете полесно да дишете.

  Може да ја ублажи болката и да се бори против вирусот на херпес симплекс благодарение на неговите антимикробни и антиинфламаторни својства.

  5. Масло од лимон
  Извлечено од кора од лимон, маслото од лимон може да се дифузира во воздухот или да се нанесе локално на кожата со масло за носач.

  Многу е ароматичен и пријатен и има многу здравствени придобивки: ги убива бактериите, ја ублажува мачнината, го намалува стресот, а едно истражување тврди дека етеричното масло од лимон може да ја подобри когнитивната функција кај луѓето со Алцхајмерова болест.

  Како да изберете масло за масажа?
  Пред да изберете масло за масажа, добро е да проверите некои многу важни аспекти на маслото за кое ве интересира. Со оглед на тоа дека кожата е нашиот најголем орган, ние апсорбираме многу материи преку неа.

  Затоа е важно да и го дадете само најдоброто.

  Затоа, маслата мора да се гледаат како храна, па затоа е важно тие да бидат што е можно почисти, да содржат многу хранливи материи и да содржат што е можно помалку токсини. Секогаш избирајте само нерафинирани ладно цедени базни масла (освен масло од памук, кое мора да се рафинира) кои се добиени од чисти средини.

  Понатаму, постојат масла за масажа кои се топли и масла за масажа кои имаат ефект на ладење. Затоа, императив е да се најде најдобрата рамнотежа помеѓу маслото и годишното време во кое се наоѓаме.

  Топлото масло е, на пример, бадемот, а ладното масло е кокосот и јојоба. И, конечно, секое масло не е погодно за секој тип на кожа, затоа пред да го нанесете, направете тест на мала површина од вашето тело за да проверите дали сте алергични. Дури потоа нанесете го на остатокот од телото.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img