More

  Маск се заканува дека ќе го тужи Цукерберг: Конкуренцијата е во ред, но изневерувањето не е

  spot_img

  Компанијата „Твитер“ испрати писмо до првиот човек на „Мета“, Марк Цукерберг, во кое наведува дека има намера да ги заштити своите права од интелектуална сопственост. Конкуренцијата е во ред, но изневерувањето не, вели сопственикот на „Твитер“ Илон Маск.

  Адвокатот Алекс Спиро во дописот наведува дека од „Мета“ се бара да престане да користи доверливи информации што дошле од „Твитер“.

  „Бараме „Мета“ веднаш да преземе чекори за да престане да користи какви било трговски тајни на „Твитер“ или други високо доверливи информации“, се наведува во писмото што го објави РТС.

  Имено, Спиро го обвинува Мета дека вработил поранешни вработени во „Твитер“ кои имале пристап до такви податоци.

  Портпаролот на Мета, Енди Стоун, одговори дека никој од инженерскиот тим на Threads не е поранешен вработен во „Твитер“.

  Сопственикот на „Твитер“ Илон Маск на својата платформа објави дека „конкуренцијата е во ред, но изневерувањето не е“.

  За потсетување, Мета ја лансираше својата нова платформа Treds во текот на ноќта во средата.

  До четврток попладне, технолошкиот гигант, кој исто така ги поседува Instagram и Vacap, тврдеше дека имало 30 милиони регистрирани за новата платформа.

  Експертите веруваат дека Тредс е одговорот на Мета на Твитер, кој се соочи со големи промени откако Маск заврши со преземањето на платформата, што го чинеше 44 милијарди долари.

  Шефот на Tesla и SpaceX отпушти половина од 8.000 вработени на Twitter. Тој, исто така, го отстрани претходниот систем за верификација базиран на важност и го замени со „Twitter Blue шемата“ базирана на плаќање.

  Објавува до 500 знаци

  Тредс е креиран од тимот на Мета на Инстаграм, а според описот, оваа социјална мрежа е наменета за „споделување текстуална содржина и приклучување кон јавни разговори“.

  Објавите може да бидат долги до 500 знаци и да вклучуваат линкови, фотографии и видеа до пет минути.

  Тие се појавуваат во временската линија, а објавите може да се допаднат, споделат и да се одговараат.

  Корисниците можат да ги користат нивните постоечки ингеренции на Instagram за да создадат сметка на Treds. Корисничките имиња и потврдата се преносливи, што значи дека Treds може брзо да собере огромна група познати личности, спортисти, политичари, спортски клубови, новински куќи и брендови кои веќе го користат Instagram.

  Меѓу првите отворени сметки се оние за Нетфликс и Војна на ѕвездите, готвачот Гордон Ремзи, поп ѕвездата Шакира, возачот на Формула 1 Ландо Норис, НБА ѕвездата Сет Кари и самиот Марк Цукерберг.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img