More

  Маргот Роби повика: Не можам да бидам тажна кога сум толку благословена

  spot_img

  Актерката Маргот Роби, ѕвездата на блокбастерот Барби од 2023 година, ја коментираше одлуката на Академијата Оскар да не ја номинира за најдобра актерка.

  Барби доби осум номинации за Оскар, вклучително и најдобар филм на годината, најдобра споредна машка улога и најдобра споредна женска улога. Фановите, сепак, беа разочарани што Маргот Роби беше препуштена за главната улога.

  Сепак, Роби, која е и еден од продуцентите на филмот, во средата изјавила дека не е тажна што Оскарите ја превиделе, пренесува Би-би-си. Не можете да бидете тажни кога знаете дека сте толку благословени“, изјавила австралиската актерка.

  Таа додаде дека мисијата на филмот е да „влијае на културата“ и дека тоа е „најголемата награда“ што ја донесе успехот на филмот. Роби рече дека е повеќе вознемирена што режисерката на Барби, Грета Гервиг, не добила номинација во категоријата за најдобар режисер.

  „Секако, мислам дека Грета треба да биде номинирана во категоријата за најдобар режисер“, изјави 33-годишната актерка. „Тоа што го правеше се случува еднаш во кариерата, еднаш во животот“, рече таа и нагласи дека она што го постигна Гервинг е навистина неповторливо.

  Според Би-Би-Си, блокбастер филмот донесе 1,38 милијарди долари (околу 1,1 милијарда евра) на кино благајните ширум светот.

  Номинираните за најдобра споредна машка и женска улога, Рајан Гослинг и Америка Ферера, го изразија своето разочарување што Роби и Гервинг не беа номинирани.

  Гослинг рече дека е почестен што е номиниран за најдобра споредна машка улога за портретирање на „пластичната кукла по име Кен“, но брзо додаде: „Но, нема Кен без Барби и нема филм за Барби без Грета Гервиг и Маргот Роби“.

  Тој исто така рече дека без нивниот талент, храброст и генијалност немаше да биде можно никакво признание за никого во филмот. „Да кажам дека сум разочаран што не беа номинирани е благо кажано.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img