More

  Макрон и Зеленски на телефон поради засилување на руските напади во Украина

  spot_img

  Францускиот претседател Емануел Макрон во телефонски разговор со претседателот на Украина, Володимир Зеленски, го осуди „интензивирањето на руските напади“ во Украина, особено руската офанзива во пограничниот регион Харков и руските напади врз украинската енергија.

  Макрон „ја повтори решеноста на Франција да ја обезбеди сета потребна поддршка, долгорочна и со сите нејзини партнери, со цел да се победи руската агресивна војна“ и дека воената помош ќе биде доставена во наредните денови и недели, се вели во соопштението.

  Тој повтори дека е за „олимписко примирје“ за време на Олимписките игри ова лето во Париз, така што Русија потоа ќе престане со работа. Макрон рече дека тогаш треба да се преземат „сите корисни дипломатски иницијативи за почеток на преговори во согласност со меѓународното право и легитимните интереси на Украина“.

  Во петокот Русија започна ненадејна офанзива на регионот Харков, чијшто истоимен главен град е втор по големина во Украина, а денеска објави дека навлезе „длабоко во украинската одбрана“ и зазеде уште едно село во тој регион.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img