More

  Српскиот извоз на оружје зголемен за четвртина, ќе надмине вредност од една и пол милијарда долари

  spot_img

  Ненад Милорадовиќ, помошник министер за одбрана за материјални ресурси, рече дека вкупната вредност на издадените дозволи за извоз на српско оружје и воена опрема се очекува оваа година да биде повеќе од 1,6 милијарди долари.

  Милорадовиќ за денешна Политика вели дека тоа е за 25 отсто повеќе од 2022 година кога вредноста на издадените дозволи изнесувала 1,3 милијарди долари.

  Запрашан за меѓународниот саем за оружје и воена опрема „Партнер 2023“, кој ќе биде отворен во понеделник на 25 септември на саемот во Белград, тој рече дека ќе бидат претставени 154 излагачи и дека е најавена посета на повеќе од 30 странски воени делегации. .

  Каде Србија извезува оружје и воена опрема – објавен годишен извештај.
  Милорадовиќ изјави и дека на саемот ќе бидат изложени 26 нови „капитални борбени системи“ произведени во Србија, како и неколку новитети создадени во соработка со странски партнери.

  „Тука би издвоиле неколку нови противвоздушни/противдронови системи и беспилотни воздушни и копнени платформи, а планирано е и прво јавно прикажување на најновиот домашен артилериски систем од новата генерација, кој ќе биде големо засилување на српската Армија и нов адут на српската одбранбена индустрија за иднината“, рече тој. е Милорадовиќ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img