More

  Мајката на едно од затруените деца со хлор во Србија даде изјава за медиумите

  spot_img

  Во аква паркот Петроланд во Бачки Петровац во Србија вчера пливале од 40 до 50 деца, по што едно по друго се појавувале со изразени симптоми на труење, најверојатно поради испарувања од хлор. За овој случај проговори мајка на момче кое сè уште е во болница, пишува српски Мондо.

  – Четириесет до педесет деца вчера беа со клубот на крајот од сезоната во затворениот базен на аква паркот Петроланд во Бачки Петровац. Тие вчера планираа малку да се забавуваат и да направат убав крај на сезоната, но на крајот беше предоцна за сите нас – ја започна таа приказната.

  Како што истакна мајката, момчињата пристигнале во аква паркот вчера околу 11 часот, а веќе околу 16 часот децата почнале масовно да кашлаат, имале нагон за повраќање, се жалеле на печење на очите и чешање. За споменатите симптоми се пожалиле на тренерите, кои брзо реагирале и ги извеле децата надвор.

  – Со оглед на тоа што поради лошите временски услови отидоа на затворениот базен за да уживаат во крајот на сезоната, се претпоставуваше дека децата се затруле од пареа од хлор, вратата во таа просторија каде што се наоѓа базенот не била отворена, исто ткака и прозорците. Откако децата се пожалиле на симптомите, тие биле испратени дома – рече таа, додавајќи дека по пристигнувањето дома нејзиното дете цело време кашла.

  – Прво мислевме дека не е ништо страшно, па му го дадовме првото млеко на старомоден начин, го избањавме и мислевме дека сè ќе биде во ред. Сепак, кашлицата се претвори буквално како кучешко лаење, тоа ме исплаши и веднаш го однесовме во болница, му биле направени сите анализи, му биле снимени и белите дробови, каде биле забележани одредени промени, затоа е задржан во болница – вели мајката.

  Во болницата им било кажано дека симптомите укажуваат дека се работи за труење со хлор и дека промените видливи на белите дробови може дополнително да се шират, па децата поради оваа причина биле задржани во болница, за лекарите да видат сè.

  –  Мојот син прими инфузија, инхалиран е и денес е добро, наскоро ќе биде пуштен од болница. Инаку, вчера со нас беа уште две момчиња кои исто така беа приведени, како и работник од базенот. Она што е интересно е дека девојчето воопшто не се капело, стоела на лизгалкито, па се претпоставува дека се работи за труење со пареа со хлор.

  Како што се дознава, три деца и утрово се пожалиле на кашлање, а родителите претпоставуваат дека овој кошмар уште не е завршен.

  – Во аква паркот имаше 40-50 деца од 12 години, сите имаа симптоми на труење, некои поблаги, некои потешки, зависи како се снашле, многу е можно некои деца да се појават со некои симптоми. Пред две години се случи истото, само што тогаш не бевме присутни, но за жал, тоа го почувствувавме на своја кожа – изјавила мајката на момчето и ја пофалила и детската болница во Нови Сад, која ги згрижила сите деца на најдобар можен начин.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img