More

  Украинската војска ослободила мал дел од територијата покрај реката Днепар во Керсон

  spot_img

  Украинската армија изврши успешна серија напади на левиот брег на реката Днепар во регионот Керсон, под контрола на Русија. Со ова тие ослободија дел од територијата и ја зајакнаа контролата над мостовите.

  Изјавите на украинската армија за заземање на мал дел од областа на источниот брег на Днепар ги потврди и Русија, пренесува француската новинска агенција АФП.

  Руските и украинските сили веќе една година се на зацврстени позиции на спротивните брегови на реките Днепар. Локалните претставници назначени од руските власти оваа недела изјавија дека некои украински војници успеале да се пробијат до источниот брег, каде што биле опколени од руските сили кои ги гранатирале.

  Руските сили напредуваат на истокот на земјата во близина на Авдијивка, објави во четвртокот британското Министерство за одбрана. Тие се убедени дека Русија се обидува да го опколи градот, а постои и можност да успеат да ја преземат контролата врз хемиска фабрика во која се произведува кокс и други хемикалии. Тоа би претставувало силен удар за Украина, бидејќи би го отежнало снабдувањето со силите, пренесува германската новинска агенција dpa.

  Условите се менуваат и во Црното Море. Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека руските сили се повлекле од западниот дел на Црното Море во источниот дел. „Русија повеќе не може да го користи Црното Море како отскочна даска за дестабилизација на другите региони во светот“, додаде Зеленски.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img