More

  Лидерите на ЕУ постигнаа договор, 50 милијарди евра помош за Украина

  spot_img

  Лидерите на сите 27 земји-членки на ЕУ поддржуваат 50 милијарди евра макрофинансиска помош за Украина, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел по денешните разговори.

  Лидерите на ЕУ постигнаа договор.

  „Имаме договор. Единство. Сите 27 лидери се договорија за дополнителен пакет помош за Украина во износ од 50 милијарди евра во рамките на буџетот на ЕУ“, напиша претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел на социјалната мрежа Х по разговорите со унгарскиот претседател Виктор Орбан, лидерите на Германија, Франција и Италија и претседателката на Европската унија Урсула фон дер Лајен Комисијата. Средбата се одржа пред почетокот на седницата на Европскиот совет.

  Тој додаде дека тоа ќе овозможи солидно, долгорочно и предвидливо финансирање за Украина. „ЕУ презема лидерство и одговорност во поддршката на Украина, знаеме што е во прашање“, напиша Мишел.

  Претседателот на Европската комисија на Х напиша дека е добар ден за Европа.

  Лидерите сакаа да го постигнат финансискиот пакет веќе на редовната седница во средината на декември, но не успеаја поради противењето на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

  Во изминатите неколку дена тој најави дека е подготвен да ја поддржи помошта за Украина во рамките на буџетот, но само доколку таа секоја година се одобрува со консензус.

  Сепак, останатите членови не се согласуваат со ова. Се вели дека на Унгарија и биле претставени неколку други опции, вклучително и годишна дискусија на водачите за спроведувањето на инструментот за помош за Киев.

  Лидерите, вклучително и премиерот Роберт Голоб, исто така разговараат за натамошна воена помош за Украина, а украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе им се обрати преку видео врска. На дневен ред е и дискусија за тоа што се случува на Блискиот Исток, особено во светло на неодамнешните настани, како што се нападите на јеменските Хути врз товарни бродови во Црвеното Море.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img