More

  Лидерите на албанската опозиција на средба во американскиот Стејт департмент

  spot_img

  Лидерите на ЕСП, Африм Гаши, Билал Касами и Изет Меџити како и советникот на косовскиот премиер Албин Курти за Македонија, Беким Ќоку, денеска за време на престојот во САД, имаа важна средба во Американскиот Стејт Департмент, соопшти ЕСП.

  „И на оваа средба беше истакнато дека коалицијата ЕСП е на иста линија со интересот на САД во регионот на Западен Балкан. Во оваа прилика, лидерите на албанската опозиција ги информираа домаќините за политичките актуелности во РСМ, како и за конструктивната улога на коалицијата Европски сојуз за промени за демократизација на земјата и нејзина интеграција во ЕУ. Поддршката на САД за Северна Македонија ја зајакнува нашата благородна мисија за борба против корупцијата и членството на земјата во ЕУ“, се вели во соопштението.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img