More

  ЈЕРОНИМОС ПРЕДЛАГА РЕФЕРЕНДУМ ЗА ИСТОПОЛОВИТЕ БРАКОВИ ВО ГРЦИЈА

  spot_img

  А зошто да не распишеме референдум за народот директно да каже?, се запраша поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос во однос на истополовите бракови во Грција, потенцирајќи дека тоа не е негов предлог, по што следеше одговор од владиниот портпарол Павлос Маринакис кој порача дека „прашањата поврзани со правата не се решаваат со референдуми“, јави дописничката на МИА од Атина.

  Поглаварот на ГПЦ објасни дека неговиот предлог е „логично и правилно да одлучиме какво семејство сакаме во иднина“, потсети дека во вторник Светиот Синод ќе одржи вонреден состанок за конкретното прашање и како што рече, тогаш официјално ќе се слушне ставот на црквата.

  Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, утрово, во интервју за „Блумберг“ најави забрзување на процедурите за предлог-законот за истополовите бракови, откривајќи дека следната седмица ќе биде презентиран на владина седница, потоа ќе биде ставен на јавна консултација, по што ќе биде доставен во Парламентот.

  – Многу сум оптимист дека во првите две седмици од февруари ќе биде изгласан закон – рече Мицотакис.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img