More

  Лавров: Не сакаме да ја окупираме Украина, туку да ги собориме оние кои промовираат геноцид!

  spot_img

  Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на прес-конференција изјави дека Русија „не планира да ја окупира Украина“, туку „сака да ја ослободи од угнетувањето“.

  Според него, Русија не ја смета актуелната украинска влада за демократска.

  На прашањето на новинарите дали Русија планира да го обезглави украинското раководство, рускиот министер Сергеј Лавров рече дека кажал што направил Владимир Путин.

  „Никој нема да го нападне народот на Украина, ние овде зборуваме за спречување на неонацистите и оние кои промовираат геноцид. Сакаме да ги собориме бидејќи сегашниот режим во Киев е контролиран од Западот и неонацизмот. Цвета во денешна Украина“.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img