More

  Лавров ги стави САД, Јапонија и Јужна Кореја на тапет

  spot_img

  Рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров синоќа ги обвини Соединетите држави, Јужна Кореја и Јапонија дека се подготвуваат за војна со Северна Кореја, јавува Асошиеjтед прес. Лавров на конференцијата на Обединетите Нации рече дека новиот воен блок кој го собраа САД ги зајакнува воените активности и спроведува големи вежби.

  Минатата недела трите земји спроведоа заеднички поморски вежби во кои учествуваше американски носач на авиони, што претставува демонстрација на сила за сојузниците пред Северна Кореја.

  – Реториката на Јужна Кореја стана уште понепријателска кон Пјонгјанг. Остри пораки пристигнуваат и од Јапонија, а сериозно се зборува за воспоставување инфраструктура на НАТО со помош на САД. Тие се подготвуваат за војна со Северна Кореја  – рече Лавров.

  Шефот на руската дипломатија рече дека за развој на меѓусебната соработка разговарале и САД, Јужна Кореја и Јапонија.

  – Многу е смешно како тие го изразија тоа, но јасно е дека се работи за соработка во врска со нуклеарното оружје – рече тој.

  Во последните неколку недели лидерот на Северна Кореја Ким Џонг Ун нареди серија тестови на различни оружја, но ѝ се закани на Јужна Кореја и САД, со што ги подигна тензиите во регионот. Дипломатите од САД, Јапонија и Јужна Кореја треба да се сретнат во Сеул за да разговараат за односите со Пјонгјанг.

  Од друга страна, Лавров рече дека односите меѓу Русија и Северна Кореја „се развиваат активно и квалитетно“ .

  – Гледаме дека Северна Кореја се обидува да биде независна од влијанието на другите – рече тој.

  Ким Џонг Ун е еден од ретките светски лидери кои отворено ја поддржуваат војната на рускиот претседател Владимир Путин против Украина . Тој активно ги зајакнуваше врските со Русија во обид да излезе од дипломатската изолација и да ја зајакне својата позиција, а во исто време влегува во растечки конфликт со Вашингтон, Сеул и Токио. Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека има намера да го посети Пјонгјанг во септември оваа година.

  Лавров ја спореди неодамнешната најава на Ким Џонг-ун дека Северна Кореја нема повторно да се обедини со Јужна Кореја со изјавата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека нема да има палестинска држава по војната меѓу Израел и Хамас .

  – Страшно е кога наместо единство имаме работи што нé разделуваат. Сепак, тоа е систематски процес во многу региони, а најмногу придонесуваат за овој тренд оние кои веруваат дека тие се господари на универзумот. Колонијалните сили мора да се соочат со реалноста на денешниот свет. Тие не би требало да мислите дека сте толку силни само затоа што имате еден долар  – тврди Лавров.

  Без да ги именува САД и поранешните западни колонијални сили, тој рече дека земјите што им наметнале како да се живее на другите половина милениум го игнорираат фактот дека огромното мнозинство од поранешните колонии сега се независни држави.

  На Западот не му требаат поранешни колонијални држави, смета Лавров, мислејќи на економскиот блок на економии во развој БРИКС, кој ги вклучува Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка. Членовите на БРИКС исто така ги поканија Иран, Саудиска Арабија, Обединетите Арапски Емирати, Египет и Етиопија да се приклучат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img