More

  Колку килограми може да изгубите месечно без да го загрозите вашето здравје?

  spot_img

  Секако, можеби ќе можете да изгубите од 8 до 10 килограми за еден месец, но тоа не значи дека треба.

  Многу луѓе сакаат брзо да изгубат тежина. Без оглед на вашите цели или причини за губење на тежината, тајмингот може да изгледа како сè. Значи, колку килограми можете реално да изгубите за еден месец?

  Пребрзото слабеење може да го оштети вашиот метаболизам
  Ако изгубите повеќе од околу четири килограми за еден месец, не само што веројатно нема да можете да го задржите тоа, туку исто така значи дека веројатно сте се вклучиле во нездраво однесување за да го постигнете тоа. Несреќните диети може да бидат примамливи, но долгорочно можат да го оштетат вашиот метаболизам. Ова, пак, може негативно да влијае на вашата способност да изгубите тежина во иднина.

  Храната е главен извор на енергија за телото. Ако не јадете доволно, вашето тело мора да најде енергија на друго место, пренесува eatingwell.com.

  „Големиот калориски дефицит често предизвикува нашето тело да ги разградува мускулите за енергија, што може да влијае на силата, атлетските перформанси и метаболизмот“, вели д-р Меган Остлер. Колку повеќе мускули губите, толку помалку калории согорувате, што го забавува вашиот метаболизам.

  Анзловар се согласува: „Брзото губење на тежината обично не е одржливо или здраво, бидејќи обично се постигнува преку строго ограничување на калории или прекумерно вежбање, што може да доведе до прејадување, побавен метаболизам и метаболички промени кои ве поттикнуваат да јадете повеќе и да складирате повеќе масти. Нашите тела се навистина паметни и сакаат да не заштитат од глад, а тоа е она што го открива ако внесувате премалку калории“.

  Со други зборови, ненадејната диета – или обидот да изгубите 10 килограми за еден месец – доведува до првично губење на тежината проследено со зголемување на телесната тежина по завршувањето на диетата.

  Совети за одржливо губење на тежината
  1. Фокусирајте се на мали, но моќни промени

  Наместо кратки диети, работете на менување на навиките во исхраната чекор по чекор. Исто така, размислете за вашата крајна цел кога сакате да изгубите тежина.

  „Важно е да размислиме зошто некој е заинтересиран да изгуби тежина пред да почнеме да размислуваме како да го направиме тоа. Претпочитам да се залагам за здраво однесување наместо „губење тежина“ како цел, бидејќи луѓето можат да бидат метаболички нездрави и кај малите и кај големите тела“, вели диететичарката Алиса Ардолино.

  Помалата телесна тежина не мора да значи поздраво тело. Запрашајте се дали сакате да изгубите тежина од здравствени причини, да изгледате на одреден начин или затоа што ви се допаѓа како се чувствувате на одреден број. Потоа работете со професионалец, како регистриран диететичар, за да дизајнирате план кој е најдобар за вас врз основа на вашите цели.

  „Иако прехранбената индустрија ќе направи да изгледа навистина едноставно, тоа е повеќе од само да јадете помалку и да вежбате повеќе. Губењето килограми бара и доволно сон, намалување на стресот и хидрираност“, вели Анзловар.

  2. Јадете хранлива храна, а не помалку храна

  „Поголемиот дел од времето јадете храна богата со хранливи материи и ограничете ја преработената храна, слатки пијалоци и алкохол. Тоа значи да ја наполните вашата чинија со овошје, зеленчук, цели зрна, грав, мешунки, риба, живина и мали количини црвено месо, ако изберете да јадете месо, заедно со здрави масти како авокадо, маслиново масло и јаткасти плодови или семки. “, вели Анзловар.

  „Но, не ја исклучувајте вашата омилена храна целосно. Ова само ќе доведе до фрустрација и подоцна прејадување. Комбинирајте го ова со вежбање во кое уживате“.

  3. Прифатете долгорочен начин на размислување

  Само затоа што тежите повеќе во 40-тите отколку во 20-тите, не значи дека сте помалку здрави. Иако сакате да избегнете екстремно слабеење и зголемување на телесната тежина во текот на животот, нормално е тежината да варира со текот на времето. Фокусирајте се на составот на телото – маснотии наспроти мускули – наместо на бројот на вагата. Маснотиите и мускулите тежат исто, но мускулите заземаат помалку простор.

  4. Престанете да броите калории

  Наместо да броите калории, фокусирајте се на знаците за глад и ситост.

  „Вработувајте внимателни и интуитивни стратегии за јадење, како што се практикување на внимателност за време на оброците и почитување на знаците за глад“, вели Ардолино. „Обидете се да јадете разновидна и шарена исхрана. Фокусирајте се на здравото однесување и на тоа како се чувствувате пред, за време и после јадење, наместо да се фокусирате само на тежината. Ако никогаш претходно не сте биле постојано здрави – можеби сте биле на јо-јо диети со години, безумно јадете или користевте храна за да се справите со емоциите – веројатно ќе изгубите тежина, но тоа не е загарантирано. Но, мирот што доаѓа од отстранувањето на анксиозноста и стресот околу јадењето вреди многу повеќе од бројка на вага“.

  Иако е можно да изгубите многу килограми за еден месец, експертите не го препорачуваат. Сè што е над пет килограми веројатно е тежина на вода што ќе ви се врати. Несреќната диета доведува до долгорочно зголемување на телесната тежина и го забавува вашиот метаболизам.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img