More

  Кому би наплатил Илон Маск за користење на Твитер?

  - Advertisement -

  Откако Илон Маск, најбогатиот човек на светот и извршен директор на Tesla, ја купи популарната социјална мрежа Twitter за 44 милијарди долари или 41 милион евра минатата недела, тој во серија твитови објави што би сакал да промени на платформата. Но, вечерва тој повторно се вознемири со навестување дека Твитер – барем за одредени корисници – може да стане платен.

  Новиот сопственик на Twitter, основачот на Tesla и SpaceX, Илон Маск, ноќе се вознемири со твит дека платформата секогаш ќе биде бесплатна за „обичните корисници“, но може да стане платена за „пазарните или владините корисници“.

  „Твитер секогаш ќе биде бесплатен за обичните корисници, но може да биде платен за пазарните или владините корисници“, напиша тој на Твитер. Оваа публикација го следеше во темата записот дека колапсот на масоните се должи на фактот што тие ги донираа своите услуги бесплатно.

  Според пишувањата на медиумите, компанијата се уште не одговорила на твитот, па останува нејасно што точно мислел Маск. Многумина сега се прашуваат кому Маск би наплатил за користење на Твитер и на кој начин.

  Според Ројтерс, Маск им рекол на банките минатата недела дека ќе развие нови начини за монетизација на твитовите и ќе се справи со платите на директорите на компаниите за да ги намали трошоците. Како што вели тој, планира да развие функции кои ќе генерираат профит од твитови кои стануваат вирални или носат важни информации.

  По договорот за купопродажба, Маск објави твитови на својот марш на Твитер за тоа што сака да промени.

  Во петокот, на настанот Мет Гала во Њујорк, Маск на медиумите собрани на црвениот тепих изјави дека Твитер има „ниша“ досег, додека сака повеќе американски граѓани на оваа социјална платформа. Твитер има 217 милиони корисници ширум светот и околу 40 милиони дневно активни корисници во САД.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img