More

  Колку кафе е премногу: Во тој случај дозата треба да се намали

  spot_img

  За многумина од нас денот е незамислив без шолја кафе, особено омиленото утринско кафе, кое го претставува вистинскиот почеток на денот. Но, со оглед на тоа дека често следи друго, а потоа друго, се поставува прашањето – колку кафе е премногу?

  Кофеинот, супстанца од семејството на алкалоиди што се наоѓа во кафето, е еден од најстарите стимуланси за човечката популација. Кога се разгледува прашањето колку шолји кафе можеме да испиеме во текот на денот, вниманието првенствено е насочено кон влијанието на кофеинот врз крвниот притисок и срцевиот ритам поради неговото влијание врз срцето и циркулацијата, пишува tportal.

  „Ако сте здрави, обично е прифатливо да пиете четири или пет шолји кафе дневно распоредени во текот на денот, но важно е да се напомене дека секој има различна толеранција кон кофеинот. Кафето може да влијае на крвниот притисок, мало зголемување од 10-20 mmHg кратко време по пиење шолја кафе е нормално. Кај лицата кои редовно консумираат кафе, овој ефект на зголемување на крвниот притисок исчезнува по околу две недели. Дури и луѓето со висок крвен притисок можат да консумираат кафе“, вели д-р Кристијан Енгелберт.

  Освен тоа, дури три опсежни студии докажале дека кај здравите луѓе кафето позитивно влијае на работата на срцето.

  Сепак, лекарот посочува дека количината треба да се намали доколку забележите некој од следниве симптоми:

  – срцева аритмија
  – потење
  – главоболка

  – болки во стомакот
  – немир
  – тахикардија

  „До 200 мг кофеин во една доза не предизвикува здравствени проблеми. Генерално, ако сте во добра здравствена состојба, толерираната дневна доза на кофеин е 300-400 mg“, вели д-р Енгелберт.

  Докторот советува и дека е добро да се испие чаша вода по кавфот бидејќи го омекнува нејзиното дејство врз желудникот и не одржува хидрирани.

  Еве колку кофеин има во една шолја кафе:

  еспресо (шолја): 50/80 mg
  кафе со млеко (шолја): 100/120 mg
  Американско кафе (голема шолја): 100/120 mg
  капучино од бар (средна чаша): 70/80 mg (но просечно капучино од некои големи синџири може да содржи од 200 до 350 mg)

  Кога станува збор за одговорот на прашањето колку шолји кафе дневно се премногу, клучот е да го следите сопственото тело. Ако забележите некој од несаканите симптоми, како што се забрзано чукање на срцето, дигестивни проблеми или чувство на немир, размислете за намалување на дневната доза на кофеин.

  Но, ако моменталната количина на кафе што го консумирате на дневна основа не ви прави проблеми, а особено ако јадете урамнотежена исхрана и редовно вежбате, д-р Енгелберт тврди дека нема причина да се грижите или да се откажете од омиленото пијат.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img