More

  Израел и Хамас на прагот да постигнат договор за ослободување на заложниците

  spot_img

  Израелскиот кабинет вечерва во 20 часот ќе одржи седница на која треба да го одобри договорот за ослободување на заложниците што Хамас ги држи во Газа од 7 октомври.

  Пред тој состанок ќе се одржи состанок на воено-безбедносниот кабинет на кој треба да се договори и договор врз основа на кој Хамас би ги ослободил заложниците, а Израел би ги ослободил палестинските затвореници.

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху претходно денеска изјави дека се постигнува напредок кон постигнување договор, пишува Тајмс оф Израел.

  „Мислам дека сега нема потреба да откривам премногу, но се надевам дека наскоро ќе имаме добри вести“, рече тој на состанокот со резервистите во јужен Израел.

  Високиот функционер на Хамас, Изат Ришк, во вторникот изјави дека во наредните часови може да се постигне договор, врз основа на кој палестинската организација ќе ги ослободи заложниците, а Израел ќе ги ослободи палестинските затвореници.

  Претходно медиумите ги пренесоа и зборовите на висок израелски функционер дека договорот е многу блиску и дека остануваат да се решат само техничките проблеми.

  Тој изјави дека има договор за ослободување на најмалку 50 лица, а останатите ќе бидат ослободени во замена за продолжување на планираниот прекин на огнот.

  Се очекува дека оние што ќе бидат ослободени ќе бидат деца, нивните мајки и други жени, се вели во извештајот.

  Досега Хамас ослободи четири жени, а Израел две. Недалеку од болницата Ал-Шифа на северот на Појасот Газа, неодамна беа пронајдени телата на две Израелки.

  Исламскиот екстремистички Хамас и неговите сојузници зедоа околу 240 заложници во Појасот Газа за време на ненадејните напади врз северен Израел во кои загинаа повеќе од 1.200 луѓе, главно цивили.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img