More

  Колку е опасна отпорноста на антибиотици за децата и дали има алтернативи?

  spot_img

  Антибиотиците често се користат за лекување на инфекции кај деца и доенчиња, но тие се сè понеефикасни. Колку е опасна отпорноста на антибиотици за децата и дали има алтернативи?

  Инфекции на средното уво, сепса, менингитис – кога овие болести се предизвикани од бактерии, децата се лекуваат со антибиотици. Но, помалку од 50 отсто од антибиотиците се ефикасни во лекувањето на овие инфекции, покажа студијата спроведена од Универзитетот во Сиднеј, пишува ДВ.

  Бактериите станаа отпорни и повеќе не реагираат на антибиотици, а недостигаат нови, ефективни средства. Ова може да биде особено опасно за доенчињата и децата бидејќи нивниот имунолошки систем е сè уште незрел и не може ефикасно да се одбрани од инвазивни бактерии.

  Неправилно дозирање
  При давањето антибиотици не е важен само правилниот избор на лекот, туку и дозата. Често е тешко да се дозираат со антибиотски сируп, кој најчесто се препишува на доенчиња и мали деца – на малото дете полесно е да му дадете лажичка засладен сок отколку да го присилите да проголта апче.

  „Може да се случи родителите ненамерно да згрешат при дозирањето антибиотици. Во 50 проценти од случаите децата не ја добиваат количината на лекови што ја препишал лекарот“, вели Јоханес Хубнер од Германското друштво за детски заразни болести.

  Антибиотиците делуваат кога не сте имуни на нив
  Доколку се работи за сериозна бактериска инфекција предизвикана од стрептококи или инфекција на уринарниот или респираторниот тракт, антибиотиците се оптимално решение. Го запираат растот на бактериите, нивното размножување или ги убиваат. Покрај тоа, тие работат брзо кога не сте имуни на нив.

  Друга инфекција низ која поминуваат многу доенчиња и деца е инфекција на средното уво. Според проценките на Светската здравствена организација (СЗО), тоа е честа и широко распространета болест кај децата ширум светот.

  Кај оваа болест, мукозната мембрана во увото отекува, особено во краткиот и чувствителен премин на ушниот тапан. Секретот повеќе не може да излезе и врши притисок врз тапанчето. Ова предизвикува силна болка кај децата. Симптомите може релативно брзо да се решат со антибиотици.

  Дали има алтернативи?
  За некои заразни болести може да се користат и лековити растенија кои имаат антимикробни својства. Тие вклучуваат лук, златна прачка и ехинацеа. Маслото од оригано има и антимикробно дејство. Солените раствори можат да помогнат при респираторни инфекции. Ренданиот црвен кромид е класичен домашен лек за инфекции на средното уво.

  Но, антибиотиците често се најдоброто решение. Пример е сепса, труење на крвта, кое мора веднаш да се лекува. Ако тоа не се случи, во најлош случај постои ризик од септичен шок со откажување на органите, што може да доведе до смрт.

  Сепса често се јавува кога надворешната рана се инфицира. Ова не е невообичаено за децата. Ако инфективните агенси навлезат во крвотокот или во лимфниот систем, инфекцијата може брзо да се прошири низ телото и состојбата брзо да се влоши.

  Секоја година има околу три милиони случаи на сепса само кај новороденчиња. Околу 570.000 од нив умираат.

  Сè започнува со правилна дијагноза
  Често се заборава дека само бактериските инфекции можат да се лекуваат со антибиотици, додека вирусните не. Затоа, важно е да се постави правилна дијагноза. Ова е важен чекор во третманот.

  Ситуацијата е особено драматична во Југоисточна Азија и Пацификот. Во Индонезија и Филипини годишно умираат илјадници деца бидејќи антибиотиците се неефикасни.

  „Од една страна, не сите антибиотици што ги имаме во Европа се секогаш достапни на лекарите таму. Друг проблем е дијагностиката. Сега постојано ги идентификуваме патогените и ја тестираме чувствителноста на антибиотици. Потоа, даваме антибиотик со најтесен спектар“, објаснува Хубнер.

  Во последните 15 години во светот е зголемен бројот на луѓе отпорни на антибиотици. Но, се уште долго се чека за нови антибиотици. „Истражувањата долго време ги занемаруваа антибиотиците, бидејќи во овој сектор тоа не е профитабилно за фармацевтските компании“, вели Хубнер за ДВ.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img