More

  Која е Џорџија Мелони, жената која најверојатно ќе стане премиер на Италија???

  - Advertisement -

  Од тинејџерска активистка која го пофали Мусолини до фаворит да биде првата жена премиер на Италија, Џорџија Мелони имаше интересен развој, доведувајќи ја нејзината екстремно десничарска партија на дофат на моќ.

  Анкетите покажуваат дека екстремно десничарската коалиција предводена од нејзините Браќа од Италија е на пат да победи на изборите во недела.

  Одлучна и борбена додека ја критикува Европската унија, масовната имиграција и „ЛГБТ лобито“, 45-годишната жена ги освои разочараните гласачи и изгради силен личен бренд. „Јас сум Џорџија, јас сум жена, јас сум мајка, јас сум Италијанка, јас сум христијанка“, рече таа на митингот во Рим во 2019 година, кој стана вирален откако беше ремиксиран во танцова песна. .

  Браќата од Италија потекнуваат од италијанското постфашистичко движење, но Мелони се обидува да се дистанцира од таквото минато, иако не сака целосно да се откаже од него. Тој ги застапува традиционалните католички семејни вредности, но вели дека ќе го зачува италијанскиот закон за абортус, кој дозволува раскинување, но им дозволува на лекарите да одбијат да ги вршат. Но, таа вели дека сака да им даде право на избор на жените кои мислат дека абортусот е нивната единствена опција.

  Подготвени за моќ!!!
  Родена во Рим на 15 јануари 1977 година, Мелони пораснала во работничката област Гарбатели со нејзината мајка, откако татко ѝ ги напуштил. Долго време се занимава со политика. На 31 година, таа беше најмладата министерка во повоената италијанска историја и беше меѓу основачите на Браќата на Италија во 2012 година.

  На изборите во 2018 година нејзината партија освои четири отсто од гласовите, а сега добива повеќе од 24 отсто на анкетите. Доколку постигне таков резултат во недела, Мелони би била пред не само нејзините ривали, туку и нејзините коалициски партнери, антиимигрантската лига на Матео Салвини и партијата Форца Италија на Силвио Берлускони, во чија влада беше во 2008 година.

  Во корист на Мелони е што нејзината партија е единствената опозициска партија во изминатите 18 месеци, бидејќи сите останати одлучија да се приклучат на владата на национално единство на поранешниот премиер Марио Драги. Во исто време, таа сака да ги одврати оние кои поставуваат прашања за нејзиното недостиг на искуство, поставувајќи плакати со слоганот „Подготвени“ низ целата земја.

  Таа ја нагласува фискалната претпазливост наспроти огромниот долг на Италија, и покрај тоа што нејзината коалиција бара даночни намалувања и повисоки социјални бенефиции. Нејзините ставови за Европа станаа поумерени со текот на годините и таа повеќе не сака Италија да ја напушти еврозоната и силно ги поддржува европските санкции против Русија поради војната во Украина.

  Но, тој вели дека Рим мора повеќе да се залага за своите национални интереси и го поддржува унгарскиот премиер Виктор Орбан во неговите битки со Брисел.

  Неофашистичкото минато…
  Како тинејџер, Мелони беше активист на младите на Италијанското социјално движење (MSI), кое беше основано од поддржувачите на фашистичкиот диктатор Бенито Мусолини по Втората светска војна. На 19-годишна возраст, водејќи кампања за екстремно десничарската Национална алијанса, таа за француската телевизија изјави дека „Мусолини бил добар политичар бидејќи сè што правел е за Италија“.

  Откако беше избрана за член на Националната алијанса во 2006 година, таа ја промени својата реторика, велејќи дека диктаторот направил „грешки“, како што се расните закони, неговиот авторитаризам и влегувањето во Втората светска војна на страната на нацистичка Германија на Адолф Хитлер.

  Нејзината партија го зема своето име од првиот стих на италијанската национална химна, а нејзиното лого вклучува пламен кој исто така го користи MSI, во боите на италијанското знаме.

  Таа ги одби повиците за промена на логото, инсистирајќи дека пламенот „нема никаква врска со фашизмот“. „Италијанската десница го предаде фашизмот во историјата со децении“, рече таа во видео обраќање до странските дописници минатиот месец. Таа инсистира дека во нејзината партија „нема простор за носталгија“.

  Мелони има ќерка, родена во 2006 година, со нејзиниот партнер Андреа Џамбрун, телевизиски новинар.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img