More

  Кинеските газди истепале работници од Индија на градилиште во Србија

  spot_img

  Работници од Индија тврдат дека биле нападнати од кинески менаџери од компанијата „Линглонг“ која гради фабрика за производство на гуми во Зрењанин каде што работеле, пишуваат српските медиуми. На ова реагираше и српскиот синдикатот „Слога“ кој оцени дека Србија станува земја во која работодавачите се однесуваат според робовладетески манири.

  -Луѓето од компанијата се лоши. Не тепаа – велат работниците од Индија.

  Според нив, меѓу 10 и 12 кинески менаџери дошле со намера да ги принудат работниците веднаш да го напуштат сместувањето и да заминат во Белград и да не им ги исплатат заостанатите плати.

  Откако одбиле, настанала тепачка во која менаџерите физички ги нападнале Индијците, а на еден работник во Ургентниот центар му биле констатирани полесни повреди.

  Работниците побарале полициска заштита и дека некој ќе им гарантира дека ќе ги добијат парите и дека ќе имаат каде да престојуваат во наредните три дена, бидејќи нивното заминување е планирано за 4 и 5 февруари.

  Тие изјавиле дека најчесто работеле на височини без соодветна заштитна опрема, дека не биле физички малтретирани, туку биле принудени на брза и тешка работа. Како заштитна опрема имаа само шлемови.

  Како што наведуваат медиумите, работниците од Индија изјавиле дека  позајмиле по 3.500 долари за да дојдат во Србија во јули 2022 година. Нивната плата беше 700 долари месечно за десет часа работа дневно, шест дена во неделата. Останале неплатени 2.400 долари, а по вчерашниот петчасовен разговор со полицијата постигнале компромисен договор со Кинезите да им платат 1.700 долари.

  Кинеската компанија соопштила дека никогаш не ангажирала работници од Индија.

  Синдикатот „Слога“ денеска соопшти дека најостро ги осудува настаните на градилиштето на компанијата „Линглонг“ во Зрењанин.

  „По сите инциденти досега, постои оправдан страв дека проектите ќе се претворат во нова голгота за странските работници, кои изведувачите ќе ги увезуваат од економски сиромашните земји, но и локалните работници, претворајќи ги Белград и Србија во симболичен работнички камп, се наведува во соопштението.

  Синдикатот упати апел до сите граѓани да го кренат својот глас против „робовладетелскиот“ однос кон работниците и ја повика актуелната власт, особено инспекциските органи, полицијата и обвинителството, да престанат да толерираат насилство врз работниците и да преземат итни чекори. да ги регулира и контролира државните и странските инвеститори. со цел да се обезбеди почитување на работничките права и достоинството на сите работници во Србија.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img