More

  Кина ги отвора своите граници за странски туристи за прв пат од избувнувањето на пандемијата

  spot_img

  Кина најави дека ќе ги отвори своите граници за странски туристи за прв пат по три години од избувнувањето на пандемијата Ковид-19 со продолжување на издавањето на сите видови визи од среда.Последната мерка за прекугранична контрола поради Ковид-19 беше укината откако властите прогласија победа над пандемијата минатиот месец.

  Поттикнувањето на туристичкиот сектор треба да помогне во зајакнувањето на кинеската економија од 17 милијарди долари, која минатата година забележа една од најбавните стапки на раст во речиси половина век.

  Во областите за кои не беше потребна виза пред пандемијата, ќе се врати безвизниот режим, соопшти во вторник МНР.

  Тие го вклучуваат јужниот туристички остров Хаинан и премин со брод за крстарење низ пристаништето Шангај.

  Безвизниот влез во јужниот производствен центар Гуангдонг ќе важи и за странците од Хонг Конг и Макао.

  Министерството исто така објави дека странците со важечки визи издадени пред 28 март 2020 година ќе можат да влезат во Кина.

  Влезните и излезните меѓународни летови минатата недела се зголемија за повеќе од 350 отсто во споредба со истиот период во 2022 година на речиси 2.500 летови, според APP Flight Master.

  Сепак, ова е само 17,4 отсто од летовите од 2019 година.

  Само 115,7 милиони прекугранични летови се регистрирани во Кина во 2022 година, а само 4,5 милиони се странски.

  Пекинг ја напушти својата драконска политика за нулта ковид-19 во декември, а во јануари го укина барањето за самоизолација за патниците по пристигнувањето во Кина.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img