More

  Ким Џонг Ун откри која е крајната цел на Северна Кореја

  spot_img

  Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун во неделата изјави дека главната цел на неговата земја е да ја има најмоќната нуклеарна сила во светот, објавија државните медиуми.Ким го објави ова на церемонијата на која промовираше неколку десетици офицери вклучени во неодамнешното лансирање на најголемата севернокорејска балистичка ракета, Хвасонг-17. Надгледувајќи го неговото лансирање на 18 ноември, Ким рече дека ќе одговори на американската нуклеарна закана со нуклеарно оружје.

  Изградбата на нуклеарна сила служи за заштита на достоинството и суверенитетот на државата и народот, а „главната цел е да се има најмоќната стратешка нуклеарна сила, апсолутна сила без преседан во овој век“, рече Ким.

  Тој ја нарече ракетата Хвасонг-17 „најмоќното стратешко оружје во светот“, додавајќи дека тоа ја покажува одлучноста на Северна Кореја и нејзината способност да ја изгради најмоќната војска во светот.

  Севернокорејските научници постигнаа „значителен напредок во развојот на технологијата за изградба на нуклеарни боеви глави на балистички ракети“, рече Ким, без да даде детали.

  Позирајќи се за слики со научници, инженери, офицери и други вклучени во тестот, севернокорејскиот лидер рече дека очекува тие да продолжат да шират застрашувачки нуклеарно оружје со неверојатна брзина.

  Лансирањето на ракета што може да стигне до нејзина територија ги поттикна Соединетите држави да побараат претседателска изјава од Советот за безбедност на ОН и да ја повикаат Северна Кореја да тестира ракети кои се забранети со резолуции на Советот за безбедност.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img