More

  Канцеларијата за хуманитарна помош на ОН: Затворени премините Рафах и Керем Шалом

  spot_img

  Канцеларијата за хуманитарна помош на Обединетите нации (ОН) во вторникот објави дека и премините Рафа и Керем Шалом се затворени, со што се спречи влезот на многу потребната хуманитарна помош во Појасот Газа.

  „Двете главни артерии за испорака на помош во Газа се пресечени“, изјави во Женева Јенс Лаерке, портпарол на Канцеларијата на ОН за координација на хуманитарни прашања (OCHA).

  Израелската војска рано во вторникот соопшти дека нејзините сили ја презеле контролата врз палестинската страна на граничниот премин Рафах со Египет.

  По најавата на палестинската група Хамас за прифаќање на катарско-египетскиот предлог за прекин на огнот во Газа, израелскиот воен кабинет одлучи да ја продолжи операцијата во Рафа со цел, како што наведе, „воен притисок врз Хамас да го унапреди ослободувањето на заложниците. и други воени цели“.

  Израелската армија издаде итна наредба за евакуација на Палестинците во источните населби Рафах и ги повика да се преселат во градот Ал-Маваси во јужниот дел на Газа.

  Рафа е дом на повеќе од 1,5 милиони раселени Палестинци кои избегаа од војната што ја започна Израел по нападот на Хамас на 7 октомври во кој загинаа речиси 1.200 луѓе.

  Оттогаш, во израелските напади загинаа повеќе од 34.700 Палестинци, главно жени и деца, и предизвикаа хуманитарна катастрофа.

  Речиси седум месеци по почетокот на израелската војна, огромни делови од Газа лежат во урнатини, додека 85 отсто од населението на енклавата е внатрешно раселено.

  Израел е обвинет за геноцид пред Меѓународниот суд на правдата. Привремената пресуда во јануари му нареди на Тел Авив да ги запре геноцидните акти и да преземе мерки за да обезбеди хуманитарна помош за цивилите во Газа.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img