More

  Босфорскиот теснец затворен, товарниот брод од Украина заглавен

  spot_img

  Босфорскиот теснец, кој го поврзува Црното Море со Средоземното Море, е затворен за бродови откако товарен брод од Украина се насука во вторникот, соопштија турските власти за ДПА.

  Брод по име Алексис превезува прехранбени производи од Украина до Египет. Дошло до дефект на моторот во близина на излезот од воден пат, изјави телефонски за агенцијата ДПА портпаролот на Управата за безбедност на крајбрежјето.

  Спасувачките напори се веќе во тек, додаде изворот.

  Босфорот е зафатен канал и служел како излез за украинското жито на светските пазари во екот на руската инвазија.

  Речиси 40.000 бродови поминале низ Босфорот во 2023 година, според турското Министерство за транспорт.

   

   

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img