More

  Канаѓаните одбија да играат против Панама

  - Advertisement -

  Подготвителниот натпревар на Канада за Светското првенство во 2022 година против Панама во неделата беше откажан поради штрајк на канадските репрезентативци кои не сакаа да играат додека не се реши спорот со Федерацијата за финансиската отштета.

  Канадските фудбалери не сакаа да тренираат во петок и сабота, а потоа одбија да играат против Панама во недела додека не се реши спорот со Фудбалскиот сојуз за финансиските такси.

  Канадската репрезентација со месеци чека на договор за распределба на парите заработени со пласманот на Светското првенство во Катар.

  Канадската фудбалска асоцијација се вели дека заработила 10 милиони долари, а асоцијацијата на играчите им нуди 10 отсто од таа сума. Сепак, тие бараат најмалку 40 отсто од сумата да биде поделена меѓу 33-ца играчи во зависност од бројот на настапи. Фудбалерите бараат и договор за патен пакет за членовите на семејството, но и барање женската репрезентација да добие ист надомест за натпреварите како и нивните машки колеги.

  „Во март започнавме разговори за договор со Canada Soccer. Поради тоа што лидерите ги одложија преговорите и земаа годишен одмор, преговарачкиот процес непотребно се одолговлекува. Затоа, иако неволно, решивме да не го играме нашиот натпревар против Панама“, велат од репрезентацијата.

  Канаѓаните го загубија и вториот натпревар бидејќи првично требаше да играат против Иран, но и тој меч беше откажан. Канадската фудбалска федерација не понуди образложение за одлуката, а се верува дека подлегнала на притисокот од политичарите и семејствата на загинатите во падот на патничкиот авион обоен од Иранската револуционерна гарда во близина на Техеран во јануари 2020 година.

  Претходно премиерот Жутин Трудо изјави дека смета дека е „лоша идеја“ да се покани иранската репрезентација во Канада. Наместо Иран, договорен е натпревар против Панама, но и тој не се одигра.

  Следниот настап на Канада треба да го има против Курасао во Ванкувер во четврток, а потоа во Хондурас на 13 јуни во Лигата на нациите КОНКАКАФ.

  Да потсетиме, Хрватска и Канада ќе играат во 2. коло од групата Ф на Светското првенство на 27 ноември во Ал Рајан.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img